حسن پیرنیا


ثبت نام در سایت    ورود به سیستم
اجازه


حسن پیرنیا

رده: + معرفی شخصيت ها
حسن پیرنیا، ملقب به مشیرالدوله، از مشهورترین چهره‌های سیاسی مشروطه است. پدرش میرزا نصرا.. مشیرالدوله، اولین نخست وزیر ایران، بعد از انقلاب مشروطه بود. حسن پیرنیا تحصیلات مقدماتی را به روش معمول زمان فرا گرفت. برای ادامه تحصیل به روسیه و فرانسه رفت و به تحصیل در رشته‌های نظام و حقوق مشغول شد.
او به زبان‌های انگلیسی، روسی، عربی و فرانسه تسلط کامل داشت. مدتی در سفارت ایران در روسیه مشغول به کار بود. زمانی که پدرش وزیر امور خارجه شد به ایران رفت و ریاست دفتر وی را بر عهده گرفت. حسن پیرنیا که از نزدیک بی‌کفایتی رجال سیاسی و سفیران ایران را مشاهده کرده بود، از این فرصت استفاده کرد و باتوجه به نفوذی که پدرش داشت، مجوز تاسیس مدرسه علوم سیاسی را از شاه گرفت. او با کمک پدر و برادرش مدرسه علوم سیاسی را تاسیس كرد. تاسیس و اداره این مدرسه از مهم‌ترین دغدغه‌های وی بود و در این راه از هیچ تلاشی فرو گذار نکرد.
در آن دوران که کشور درگیر شدیدترین مشکلات سیاسی و اقتصادی بود، تاسیس و اداره این مدرسه از عهده هرکسی بر نمی‌آمد. پیرنیا علاوه بر مدیریت مدرسه، حقوق بین الملل را در مدرسه تدریس می‌کرد.
بعدها جزوه کلاسی او به صورت کتاب منتشر شد. کتاب او اولین کتاب حقوق بین‌الملل عمومی‌ در ایران بود. اگرچه در این مدرسه دروس حقوقی تدریس می‌شد اما شرایط و اقتضائات زمان باعث شد که «مدرسه عالی حقوق» نیز به طور جداگانه تاسیس شود. اما مجدداً این دو مدرسه ادغام شدند و سال‌ها با عنوان «مدرسه عالی حقوق و علوم سیاسی» فعالیت كردند. اکثر چهره‌های سیاسی و قضایی ایران، از جمله فارغ التحصیلان این مدرسه بودند. بنابراین می‌توان گفت این مدرسه تاثیر زیادی در تاریخ حقوقی و سیاسی کشور ما داشته است. بعد از تاسیس دانشگاه تهران این مدرسه به داخل دانشگاه انتقال یافت. دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، یادگار همین مدرسه است.
پیرنیا بعد از ورود به عرصه سیاسی مجبور به کناره‌گیری از این مدرسه شد اما همواره به امور تحصیلی و رفاهی دانشجویان این مدرسه توجه داشت و علاقه خاصی نسبت به آن نشان می‌داد. هنگام انقلاب مشروطه از طرف شاه در کمیسیون تدوین قانون اساسی حضور داشت. بعد از انقلاب مشروطه نخستین بار در کابینه احمدخان‌مشیرالسلطنه وزیر عدلیه شد. اگرچه عمر اولین وزارتش بسیار کوتاه بود ولی پای او را در بیشتر کابینه‌های بعد از آن باز كرد.
حسن پیرنیا تا سال 1293 هشت بار برای وزارت عدلیه رای اعتماد گرفت. همچنین بارها در دیگر وزارتخانه‌ها وزیر شد. البته با توجه به نابسامانی سیاسی آن دوران و تغییر پی‌درپی دولت‌ها، عمر تمام دوره‌های وزارت آن دوران کوتاه بود. اولین بار در سال 1293 نخست وزیر شد و پس از آن تا سال 1302 چهار بار دیگر به عنوان نخست وزیر انتخاب شد. شاید حسن پیرنیا تنها کسی باشد که 4 بار نخست وزیری، 24بار وزارت و 5 دوره نمایندگی مجلس (ادوار دوم تا ششم) را در کارنامه سیاسی خود دارد.
او در دوران وزارتش در عدلیه اصلاحات مهمی‌را آغاز کرد که سنگ بنای دوره‌های بعدی شد. برای تدوین و وضع قوانین دادگاه‌ها و تشکیلات قضایی تلاش فراوانی كرد. گفته می‌شود برای اولین بار «دیوانعالی کشور» که در قانون اساسی مشروطه آمده بود را به مرحله اجرا درآورد و در سال 1291 آن را تشکیل داد. حسن پیرنیا بر خلاف اکثر رجال سیاسی ایران، تا آخر عمر در سیاست نماند. او سال‌های پایانی عمر را به تحقیق و تالیف کتاب های تاریخی مشغول شد.
کتاب «تاریخ باستان ایران» معروف‌ترین یادگار اوست که در همین دوران نوشته شده است. 63 سال زندگی او سرشار از حوادث سیاسی، فرهنگی و اجتماعی است که مطالعه آن برای ما خالی از لطف نیست. حسن پیرنیا یا همان مشیرالدوله در آبان ماه 1314 بر اثر سکته قلبی درگذشت. پیکر او را در امامزاده صالح تجریش به خاک سپردند.
برچسبها:

حسن پیرنیا

منبع- نویسنده: دانشنامه حقوق : http://lawwiki.ir

لایک و ارسال این مطلب در فیس بوک
ارسال این مطلب به یک دوست : File engine/modules/imp.send.news/send_news.php not found.
بازدید کننده گرامی ، شما به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

دیدگاه شما
نام شما:
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم):
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
سوال:
چهار بعلاوه چهار(به عدد)   پاسخ:
اشتراک ایمیل 

شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک دانشنامه و انجمن شده و از بروزسانیها مطلع شوید. لازم به ذکر است ایمیل های ثبت شده به هیچ وجه منتشر نخواهد شد و کاربران میتوانند ایمیل خود را بدون دغدغه و ترس از انتشار ایمیلشان اقدام به اشتراک نمایند

بپرسيد،مشاوره حقوقي آنلاين - مرجع پاسخگويي به سوالات حقوقي ،کيفري،نيروهاي مسلح ، حقوق کار-پرسشهاي حقوقي