زندگی نامه احمد شریعت زاده


ثبت نام در سایت    ورود به سیستم
اجازه


زندگی نامه احمد شریعت زاده

رده: + معرفی شخصيت ها

احمد شریعت زاده (مشاور)، فرزند حاج سید تقی شریعتمدار،  یکی از شخصیت های برجسته قضایی و وکالت دادگستری است. 

تولد و تحصیلات


احمد شریعت زاده در سال ۱۲۶۲ شمسی در محله قدیمی سنگلج تهران (پارک شهر سابقاً  قسمتی از این منطقه بوده)  چشم به جهان گشود . پس از فراگیری فقه و دیگر علوم وابسته اسلامی ، و تحصیل علم حقوق و معارف وقت علوم طبیعی  و زبان فرانسه،  نزدیک به 65 سال (حدود  16 سال  در سمت قاضی  و پیش از پنجاه سال به عنوان وکیل دادگستری)  به دستگاه قضاوت و وکالت این کشور خدمت نمود.
 

شروع خدمات

خدمات شریعت زاده در اولین تشکیلات قضائی کشور از سال 1291 در زمان وزارت مرحوم مشیرالدوله و با سمت معاون دادسرای تهران آغاز شد و پس از طی سمت های مختلف،  به مقام معاونت اول دادسرای دیوان عالی کشور رسید. و  تا 1307 به شغل قضاوت اشتغال داشت. سپس از سال 1307 تا 1315 در  یک دوره و از سال 1320 تا پایان زندگی، برای بار دوم  به وکالت دادگستری پرداخت .  علاوه بر این که وی  خود یکی از مؤسسین‏ کانون وکلای دادگستری در بیستم آبان ماه 1309 است،  در  دوره ششم  هيأت مديره كانون وكلاء دادگستري (سال های 30 به بعد) و نیز دوره هفتم  که بعد از جریانات نهضت ملی 1332 پا گرفت،  از اعضای اصلی هيأت مديره كانون وكلاء دادگستري بود.
 

ورود به مجلس نمایندگان مردم

مرحوم شریعت زاده در  دوره های پنجم و ششم و هفتم و چهارده ام و پانزدهم قانون گذاری از  حوزه انتخابیه مازندران (بابل) و در دوره هشتم و نهم از حوزه انتخابیه مرکزی (خمین و محلات) از سوی مردم  به نمایندگی مجلس شورای ملی وقت انتخاب گردید و در زمان ریاست مجلس مرحوم موتمن الملک پیرنیا به نیابت اول مجلس شورای ملی برگزیده شد.  بسیاری از قوانین مهم مصوّب مجلس شورای ملی در طی این دوره از جمله قانون محاکمه وزراء ، توسط  ایشان تنقیح گردیده است.
 

توانایی ها و نقاط قوت

شریعت زاده عاشق کتاب و خواندن بود و تا روزی که بستری شد بر این کار ایستادگی  و پافشاری داشت. وکلا همیشه آن مرحوم را در کتابخانه کانون می دیدند که با یاری ذره بینی کتاب می خواند.

شادروان شریعت زاده علاوه بر احاطه کامل به مسائل قضائی و حقوق بین الملل، در فلسفه و علوم اجتماعی و منطق و فقه و اصول، استاد و ناطقی زبردست بود و در طول بیش از نیم قرن وکالت دادگستری نشان داد که به حق استاد مسلم و بی همتای فن دقیق و شریف وکالت است.
 

تسلط او در حوزه وکالت

وی در دعاوی مدنی و به ویژه در امور کیفری، وکیلی آگاه و توانا و خود یکی از متخصصین حقوق جزا بود. لوایح و مدافعات ایشان به ویژه در دعاوی کیفری چه از نظر فنی و چه از لحاظ ایجاز و فصاحت و روانی از جمله رسالات مهم  حقوق محسوب می شود که همیشه مورد استفاده همه خصوصاً وکلای جوان و کارآموزان دادگستری بوده و می تواند باشد .

شريعت زاده، در بسياري از محاكمات جنجالي و تاريخي به وكالت پرداخت. يكي از اين محاكمات، دفاع او از علي اصغر بروجردي (اصغر قاتل) بود كه سر و صداي فراواني بر پا كرد (1313 ش). متن دفاعيات وي مورد تقدير مقامات قضايي قرار گرفت و در نشريات حقوقي آن زمان به چاپ رسيد و حتي به زبان فرانسه ترجمه شد. چيره دستي او در دفاع از موكلين خود به حدي بود كه به نقل از يك قاضي بازنشسته: «در آن سالها، قضات و وكلاي جوان، همواره سعي مي‌كردند در زمان جلسات رسيدگي به پرونده‌هاي موكلين مرحوم شريعت زاده،‌ حضور داشته باشند و از خطابه و شيوه وكالت او درس بگيرند. به بياني ديگر، براي آنها زمان رسيدگي همانند كلاسهاي درسي حقوقي بود.»

 
استاد شریعت زاده علاوه بر داشتن جایگاه  فضل و دانش، از جهات اخلاقی و وجدان شغلی و حمایت از مظلومین، انسانی  بی نظیر و   وکیل دادگستری کامل بود و همگان که او را می شناخته گفته اند که هرگز دیده نشده  او استمداد مظلومی را ناشنیده گیرد و در احقاق حق او کوتاهی کند.

اعتلای مقام وکالت و حفظ شئون وکلای دادگستری و مودت و اتحاد میان آنان،  نزد مرحوم اهمیت به سزا داشته  و معتقد بود که تنها از این راه وکلا خواهند توانست به مقام و منزلتی که به حق باید در جامعه داشته باشند برسند و با چنین اعتقاد راسخ در هر فرصت و به ویژه  ضمن خطابه های خود در میان همکاران،  آنان را به تشکیل صف متحد و شکست ناپذیر تشویق و ترغیب می نمود.
 

وفات

احمد شریعت زاده پس از یک بیماری کوتاه در سن 86 سالگی و در روز سه شنبه 26 آذرماه 1347 چشم از جهان فرو بست و جامعه وکالت و قضاوت را عزادار ساخت. تجلیل و تکریم بی نظیر دوستان و هوادارانش به ویژه  وکلای دادگستری به هنگام تشییع  وی و انبازی فراوانشان  در مجلس ترحیم آن شادروان، نشانه دیگری از قدرشناسی  و احترام جامعه به اوصاف و ملکات و فضائل این وکیل دانشمند فقید بود که در زمان خود کسی کمتر نظیر آن را دیده بود.
 

وصیت نامه استاد شریعت زاده

نقل کرده اند چند روز قبل از مرگ آن مرحوم، چند نفر از اعضای هیئت مدیره کانون مرکز به عیادتش می روند. با وجود اینکه مرحوم شریعت زاده دیگر قادر به شناسائی افراد مزبور نبوده و به جایشان نمی آورد، با این همه همین که وقوف می یابد آنان چه کسانی هستند،  از دیدن شان به گریه افتاده و سخت تکریمشان می کند و در باره وکالت دادگستری سخنان جالبی می گوید و اعضای خانواده خود را موظف دانسته که به طبقه وکلا که از افراد شریف و تحصیل کرده اند، احترام خاصی قائل باشند و به این ترتیب حضار را سخت تحت تاثیر قرار می دهد.


آن مرحوم قسمتی از وصیتنامه خود را خطاب به وکلای دادگستری نوشته و علاوه بر دعوت آنان به اتحاد و اتفاق ، توصیه هایی سودمند کرده است که به شرح زیر است :

پیام مختصر من به کانون وکلای دادگستری، همه وکلای دادگستری، همکاران و براداران شغلی من چنین است :

اگر وکلای دادگستری میهن عزیز ما ایران به اصول زیرین توجه فرمایند نیرومندترین گروه خدمتگذار ملت ایران بشمار خواهند آمد:

الف – هیچگاه مطالعه کتب علمی حقوقدانان نامی جهان را تا ممکن است ترک نکنند.

ب- مجله ها، برشورها و کتاب های تازه ای را که نشانه تکامل دائم شعب علم حقوق است به دقت مطالعه و خود را با تحولات و توسعه این علوم تطبیق پذیر نمایند.

ج-  به اصالت برتری حقوق و اصالت حقیقت در امور قضائی احترام کنند.

د-  در دفاع از حقیقت و آزادی که در اعصار تاریخ میلون ها نفوس برای دفاع از آنها و یا تحصیل آنها قربانی شده اند با مراعات کمال ادب و بی نظری انجام وظیفه فرمایند.در این صورت نیرومند ترین گروهی خواهند بود که در جامعه اثر وجودی دارند و می توانند از ترقیات و تحولاتی که اکنون در ایران پیشرفت می کند پشتیبانی و در گسترش آن نقش بسیار مهم و موثر ایفا کنند.

ھ -  اختلاف در امور نظری بین وکلا نباید هیچگونه اثر بدی در مناسبات و روابط برادرانه بین وکلای دادگستری داشته باشد بلکه به محض بیان عقاید و اعتراض یا دفاع و پایان جلسه دادرسی همان رفتار محترمانه و صادقانه برادری شغلی بین آنها پابرجا و مستحکم بماند.

و -  چون حالم بسیار ناراحت و دردناک است دیگر نمی توانم چیزی جز آنچه در این باره نوشتم بنویسم و بار دیگر به کانون وکلای پایتخت و ایالات دیگر و به همه وکلای دادگستری برادران شغلی خود درود می فرستم و از باری تعالی پیروزی آنها را در خدمت به میهن عزیز و ملت ایران استدعا دارم.

 

برچسبها:

تصویبنامه

منبع- نویسنده: دانشنامه حقوق : http://lawwiki.ir

لایک و ارسال این مطلب در فیس بوک
ارسال این مطلب به یک دوست : File engine/modules/imp.send.news/send_news.php not found.
بازدید کننده گرامی ، شما به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

دیدگاه شما
نام شما:
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم):
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
سوال:
دو بعلاوه دو (به عدد)   پاسخ:
اشتراک ایمیل 

شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک دانشنامه و انجمن شده و از بروزسانیها مطلع شوید. لازم به ذکر است ایمیل های ثبت شده به هیچ وجه منتشر نخواهد شد و کاربران میتوانند ایمیل خود را بدون دغدغه و ترس از انتشار ایمیلشان اقدام به اشتراک نمایند

بپرسيد،مشاوره حقوقي آنلاين - مرجع پاسخگويي به سوالات حقوقي ،کيفري،نيروهاي مسلح ، حقوق کار-پرسشهاي حقوقي