دكتر موسي عميد


ثبت نام در سایت    ورود به سیستم
اجازه


دكتر موسي عميد

رده: + معرفی شخصيت ها

 بيش از 12 سال رياست دانشكده حقوق دانشگاه تهران، براي مطرح بودنش در تاريخ حقوق ايران كفايت مي كند. با اين حال محدود كردنش به رياست دانشكده حقوق نيز قدري بي انصافي است. موسي عميد در سال 1286 به دنيا آمد. اهل تبريز بود و پدرش شيخ احمد، از روحانيون سرشناس شهر بود. موسي عميد تحصيلات مقدماتي را در تبريز گذراند. بعد از آن به تهران آمد و از محضراساتيدي چون آيت ا...   سيد حسن مدرس (فقه و اصول)، آقا ميرزا طاهر تنكابني و ميرزا رضا ايرواني(حكمت و فلسفه) كسب فيض كرد. سپس به قم رفت و پس از چند سال شاگردي نزد مراجع و اساتيد حوزه علميه قم به درجه اجتهاد رسيد.

 

در سال 1309 با كمك آيت‌ا... مدرس به علي اكبر خان داور(وزير عدليه) معرفي شد و جزو دانشجويان اعزامي دولت به فرانسه رفت. ديپلم، ليسانس و دكتراي خود را در رشته هاي حقوق و فلسفه از دانشگاه هاي سوربن پاريس و ژنو دريافت کرد. 10 سال بعد به ايران بازگشت و با عنوان دانشياري  وارد دانشكده حقوق دانشگاه تهران شد. 
او خيلي زود به عضويت رسمي هيأت علمي دانشكده حقوق دانشگاه تهران در آمد. در آن زمان موسي عميد از معدود اساتيدي بود كه پست سياسي نداشت. البته چند سالي ضمن تدريس در دانشگاه؛ رياست اداره حقوقي بانك ملي را نيز بر عهده گرفت ولي تمركز خود را روي تدريس و كارهاي علمي گذاشته بود. او علاوه بر دانشكده حقوق در دانشكده معقول و منقول(الهيات و معارف اسلامي كنوني) و مدرسه سپهسالار(شهيد مطهري كنوني) نيز تدريس مي كرد. در اين مدت آثار و تاليفات خوبي را نيز منتشر کرد. کتاب‌هاي ارث در حقوق مدني ايران، تاريخ فلسفه در اسلام و دوره حقوق مدني، از جمله آثار تاليفي ايشان است. اين آثار همچنان در بين دانشجويان و طلاب استفاده مي شود.
در 10 سالي كه از دوران تدريس ايشان مي‌گذشت، هرگز  وارد زد‌و بندهاي سياسي نشده بود. همين موضوع باعث شد زماني كه عبدالحميد زنگنه، رئيس دانشكده حقوق؛ توسط يكي از دانشجويان اخراجي به نام نصرت ا...  قمي به قتل برسد، دكتر موسي عميد به عنوان بهترين گزينه براي رياست دانشكده حقوق مطرح شود. سرانجام در فروردين 1330 رياست دانشكده حقوق دانشگاه تهران را بر عهده گرفت و 12 سال در اين سمت باقي ماند.
دكتر موسي عميد بعد از اينكه رئيس دانشكده حقوق شد؛ رويه قبلي خود را تغيير داد و به طور فعال در صحنه سياسي كشور حضور پيدا كرد.اين تغيير به حدي بود كه بعضي  افراد ايشان را به استفاده از جايگاه رياست دانشكده براي رسيدن به مقاصد سياسي و اقتصادي متهم كردند.
عميد بعد از اينكه به رياست دانشكده رسيد، همزمان وارد مجلس شوراي ملي شد و تا نایب رئيسي مجلس پيش رفت. غير از اين در چند موسسه دولتي مشاور حقوقي شد و وكالت بسياري از پرونده هاي بانك ملي به او ارجاع مي شد. دو بار هم كانديداي رياست دانشگاه تهران شد ولي انتخاب نشد. ايشان مانند بسياري ديگر از اساتيد بزرگ آن زمان، جلساتي را به صورت هفتگي در منزل شخصي خود برگزار مي كرد. در اين جلسات علاوه بر اساتيد، بسياري از دانشجويان و طلاب نيزشركت مي كردند. استاد ناصر كاتوزيان هم از دانشجوياني بود كه در اين جلسات شركت مي كرد.  به‌طور كلي از ميان كساني كه آن زمان با دانشكده حقوق در ارتباط بودند كمتر كسي را پيدا مي كنيم كه با موسي عميد خاطره اي نداشته باشد.استاد موسي عميد سال 1434 در حالي كه 57 سال سن داشت به علت سكته قلبي در تهران درگذشت.

 

منبع- نویسنده: دانشنامه حقوق : http://lawwiki.ir

لایک و ارسال این مطلب در فیس بوک
ارسال این مطلب به یک دوست : File engine/modules/imp.send.news/send_news.php not found.
بازدید کننده گرامی ، شما به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

دیدگاه شما
نام شما:
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم):
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
سوال:
چهار بعلاوه چهار(به عدد)   پاسخ:
اشتراک ایمیل 

شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک دانشنامه و انجمن شده و از بروزسانیها مطلع شوید. لازم به ذکر است ایمیل های ثبت شده به هیچ وجه منتشر نخواهد شد و کاربران میتوانند ایمیل خود را بدون دغدغه و ترس از انتشار ایمیلشان اقدام به اشتراک نمایند

بپرسيد،مشاوره حقوقي آنلاين - مرجع پاسخگويي به سوالات حقوقي ،کيفري،نيروهاي مسلح ، حقوق کار-پرسشهاي حقوقي