مصطفي عدل


ثبت نام در سایت    ورود به سیستم
اجازه


مصطفي عدل

رده: + معرفی شخصيت ها

شرح زندگانی اش را که بخوانی انگار تاریخ حقوق ایران را خواندی؛ نام مصطفی عدل با تاریخ حقوق ایران گره خورده است. حتی نام خانوادگی اش را نیز بر همین اساس انتخاب کرد. او سال 1241 ه.ش از خانواده ای سرشناس در شهر تبریز به دنیا آمد. پدرش حاج ابراهیم خلیل از قضات عالی رتبه دوران قاجار و از شخصیت‌های سرشناس آذربایجان بود. مصطفی عدل تحصیلات مقدماتی را در تبریز گذراند و پس از آن به مصر و از آنجا راهی پاریس شد.

در پاریس لیسانس حقوق گرفت و به ایران بازگشت. تا انقلاب مشروطه در وزارت امور خارجه اشتغال داشت.
بعد از انقلاب مشروطه وارد سیستم قضایی شد و خیلی زود ترقی کرد و پس از چند سال یکی از موثرترین چهره‌های عدلیه محسوب می‌شد. او چندین بار در کابینه‌های مختلف به عنوان وزیر عدلیه انتخاب شد. اما اساسی ترین نقش او در تهیه و تدوین قوانین حقوقی ایران بود. وی سال‌ها ریاست اداره تهیه و تدوین قوانین را بر عهده داشت. مهم‌ترین قوانین حقوقی ایران مانند قانون مدنی، قانون تجارت، قانون مجازات عمومی‌و... زیر نظر وی تهیه و تدوین شد که در تهیه تمام آن‌ها مشارکت فعال و موثر داشت.
سال 1314 از وزارت عدلیه به وزارت خارجه رفت و سفارت ایران در ژنو و نمایندگی دائمی‌در جامعه ملل را عهده دار شد. سه سال بعد سفیر ایران در ایتالیا شد و با آغاز جنگ جهانی دوم و قطع روابط ایران و ایتالیا به کشور بازگشت. مدتی بعد به جای علی اکبر دهخدا ریاست دانشکده حقوق دانشگاه تهران را بر عهده گرفت. سال 1324 به عنوان رئیس هیأت نمایندگی ایران در کنفرانس سانفرانسیسکو شرکت و نطق مفصل و بلیغی به زبان فرانسه در مورد تخلیه ایران و پرداخت خسارات ناشی از جنگ ایراد کرد. بعد هم در مجمع سازمان ملل حضور یافت و درباره حقانیت و استقلال ایران و تمامیت ارضی آن تلاش زیادی کرد. پس از آن که به ایران بازگشت در اکثر دولت‌ها عهده دار وزارتخانه‌های مختلفی بود و با تاسیس مجلس سنا توسط محمدرضا پهلوی به عنوان سناتور انتخاب شد.
مصطفی عدل در صحنه سیاسی، قضایی و علمی‌کشور خدمات ارزنده بسیاری داشت. سال‌ها در دادگستری برای تهیه و تدوین قوانین زحمت کشید و در اتقای دانش حقوق و آموزش‌های عالی این رشته تلاش زیادی کرد. او از نخستین نویسندگان کتب حقوقی در ایران بود. بعد از انقلاب مشروطه و تهیه قانون اساسی مشروطه کتاب « حقوق اساسی» را تالیف كرد که در مدرسه عالی حقوق و علوم سیاسی تدریس می‌شد. پس از تصویب قانون مدنی نیز کتابی در شرح قانون مدنی نوشت که علاوه بر تدریس در دانشگاه مورد استفاده قضات و وکلا نیز قرار می‌گرفت. این کتاب از بهترین منابع حقوق مدنی درایران بود و بارها تجدید چاپ شد. سید مصطفی عدل در بامداد روز بیست و دوم تیر 1329 بر اثر بیماری سرطان درگذشت. پیکرش در آرامگاه خانوادگی عدل در جوار حرم عبدالعظیم شهر ری به خاک سپرده شد.

منبع- نویسنده: دانشنامه حقوق : http://lawwiki.ir

لایک و ارسال این مطلب در فیس بوک
ارسال این مطلب به یک دوست : File engine/modules/imp.send.news/send_news.php not found.
بازدید کننده گرامی ، شما به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

دیدگاه شما
نام شما:
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم):
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
سوال:
دو بعلاوه دو (به عدد)   پاسخ:
اشتراک ایمیل 

شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک دانشنامه و انجمن شده و از بروزسانیها مطلع شوید. لازم به ذکر است ایمیل های ثبت شده به هیچ وجه منتشر نخواهد شد و کاربران میتوانند ایمیل خود را بدون دغدغه و ترس از انتشار ایمیلشان اقدام به اشتراک نمایند

بپرسيد،مشاوره حقوقي آنلاين - مرجع پاسخگويي به سوالات حقوقي ،کيفري،نيروهاي مسلح ، حقوق کار-پرسشهاي حقوقي