دكتر محمد آشوري


ثبت نام در سایت    ورود به سیستم
اجازه


دکتر آشوری

رده: + معرفی شخصيت ها

دكتر محمد آشوري، چهره تأثيرگذار عرصه‌هاي حقوقي كشورمان در سال ١٣٢١ در قزوين پا به عرصه حيات نهاد و پس از طي دوره‌هاي مقدماتي وارد دانشكده حقوق، علوم سياسي و اقتصادي دانشگاه تهران شد. او در سالهاي تحصيل در دانشكده توانست رتبه اول علمي را به خود اختصاص دهد و در سال ١٣٤٣ دوره كارشناسي حقوق را به پايان رسانيد. سپس براي ادامه تحصيل در مقطع دكتري، در فروردين ١٣٤٤ به فرانسه اعزام شد و رشته تحصيلي علوم جنايي را برگزيد. اين مقطع را با رساله‌اي با موضوع «بازداشت موقت، مطالعه‌اي تطبيقي» به راهنمايي پروفسور لواسور در دانشكده حقوق پاريس به پايان برد و در همن فاصله به اخذ ديپلم حقوق تطبيقي از دانشگاه استرازبورگ نائل شد. در سال ١٣٥٠ شمسي به تهران بازگشت. بلافاصله، تدريس در دانشگاه تهران را با درس «آيين دادرسي كيفري» آغاز نمود. درسهايي از قبيل «جرم‌شناسي»، «آيين دادرسي كيفري تطبيقي»، «جامعه‌شناسي كيفري»، «دادرسي اطفال بزهكار»، «دادرسي منصفانه و مديريت قضائي» و «تاريخ تحولات حقوق كيفري» از جمله درسهاي مهمي است كه وي در مقاطع مختلف، از جمله در مقطع تحصيلات تكميلي، تدريس كرده است. رشته تمام اين دروس و نيز پژوهشهاي اين استاد گرانمايه در انديشه‌اي استوار مي‌شود كه به تأثير عوامل مختلف بر ارتكاب جرم توجه دارد و براي همين منظور، نظامهاي حقوقي جهان را در ادوار مختلف تاريخي مورد بررسي قرار مي‌دهد.

دکتر آشوری كه بر رابطه‌ ميان آموزشهاي حقوقي و رفتار بر اساس اصول حقوقي در جامعه تأكيد دارد، تاكنون دهها اثر در قالب كتابهاي تأليف و ترجمه شده، طرح پژوهشي و مقالات داخلي و خارجي به جامعه علمي كشورمان و ديگر كشورها ارائه كرده است.

از جمله اين آثار مي‌توان از مجموعه‌ دوجلدي «آئين دادرسي كيفري» نام برد كه در سازمان سمت به چاپ رسيده و در سال ٨٠ نيز به عنوان كتاب برگزيده‌ دانشگاهي انتخاب شده است. كتابهايي از قبيل «نظامهاي بزرگ حقوق معاصر»، «دفاع اجتماعي»، «اصول محاكمات جزايي سوريه»، «عدالت كيفري» و «جايگزينهاي زندان يا مجازاتهاي بينابين»، «حقوق بشر و مفاهيم مساوات، عدالت و انصاف» نيز مواردي از اهتمام ايشان به پژوهشهاي حقوقي است.
علاوه بر اين موارد، وی تاكنون تعدادي طرح پژوهشي را در دانشگاه تهران عهده‌دار بوده ا‌ست كه برخي از آنها مانند «مهاجرت و جرم در حوزه قضائي كرج» و «جايگزين‌هاي زندان ...» به عنوان طرحهاي برگزيده دانشگاهي شناخته شده‌اند. همچنين بيش از ٢٠ مقاله تأليف شده و تعدادي مقاله ترجمه شده در نشريات داخلي و دو مقاله تأليفي براي نشريات علمي خارج از كشور را در كارنامه علمي خود دارد. تاكنون بيش از ٣٠٠ پژوهش كارشناسي ارشد و ١٠ پژوهش دكتري به راهنمايي و مشاوره ايشان انجام شده است. در ضمن علاوه بر حضور ايشان در كنگره‌ها و مجامع علمي داخلي و خارجي، مجموعه‌هاي حقوقي و قضايي كشورمان نيز از تجارب ارزنده علمي ايشان در تهيه پيش نويس لوايح «دادرسي اطفال و نوجوانان»، «مجازاتهاي اجتماعي» و ... و نيز آموزش ضمن خدمت قضات سراسر كشور و همچنين عضويت ايشان دركميته ملي تحقيقات بين‌المللي علوم اجتماعي يونسكو (Most) سود جسته‌اند.
يكي از اركان مهم فعاليتهاي علمي وی پرداختن به مسائل حقوقي زنان، كودكان و نوجوانان در پرتو مسائل اجتماعي آنهاست. منشأ اين آثار، نگرشي است كه در عين مكلف دانستن انسانها، به حقوق آنها نيز به عنوان يك اصل فراموش‌ناشدني تكيه دارد. مشاركت فعال ايشان در راه‌اندازي دوره كارشناسي ارشد مجتمع آموزش عالي قم و دوره دكتري علوم جزايی و جرم‌شناسي دانشگاه تهران در راستاي كمك به تحقق بخشيدن به اينگونه آرمانها بوده است.

انديشه خلاق اين استاد فرهيخته، ياريگر امور اجرايي دانشگاهي نيز بوده است. وی در سالهاي نخستين خدمتش سرپرستي دانشجويان دانشكده (معاونت دانشجويي كنوني) را بر عهده داشته است. در سالهاي بعد هم در پست معاونت مؤسسه حقوقي تطبيقي، مديريت گروه علوم جزايي و جرم‌شناسي، معاونت مالي ـ اداري دانشكده حقوق و علوم سياسي و راه‌اندازي مجدد مؤسسه تحقيقاتي علوم جزايی و جرم‌شناسي دانشگاه تهران نقش ارزنده‌اي داشته و دارند.

تمامي اين گفته‌ها و ناگفته‌هاست كه اهميت نكوداشت مقام اين فرهيخته گرامي را صدچندان مي‌كند.
تكاپوي چند ماهه ما تقديم به استادي كه به، «دفاع اجتماعي» «عدالت كيفري»، «جايگزينهاي زندان» «دادرسي منصفانه» و «دادرسي اطفال» در نظام اسلامي مي‌انديشد.

لایک و ارسال این مطلب در فیس بوک
ارسال این مطلب به یک دوست : File engine/modules/imp.send.news/send_news.php not found.
بازدید کننده گرامی ، شما به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

دیدگاه شما
نام شما:
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم):
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
سوال:
دو بعلاوه دو (به عدد)   پاسخ:
اشتراک ایمیل 

شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک دانشنامه و انجمن شده و از بروزسانیها مطلع شوید. لازم به ذکر است ایمیل های ثبت شده به هیچ وجه منتشر نخواهد شد و کاربران میتوانند ایمیل خود را بدون دغدغه و ترس از انتشار ایمیلشان اقدام به اشتراک نمایند

بپرسيد،مشاوره حقوقي آنلاين - مرجع پاسخگويي به سوالات حقوقي ،کيفري،نيروهاي مسلح ، حقوق کار-پرسشهاي حقوقي