آیین نامه ساماندهی حمل و نقل عمومی روستایی » دانشنامه کامل حقوقی


ثبت نام در سایت    ورود به سیستم
اجازه


آیین نامه ساماندهی حمل و نقل عمومی روستایی

رده: + قوانین جدید
آیین نامه ساماندهی حمل و نقل عمومی روستایی
شماره۱۷۱۴۵/ت۴۹۲۶۵هـ                         ۲۰/۲/۱۳۹۳
آیین نامه ساماندهی حمل و نقل عمومی روستایی
وزارت راه و شهرسازی ـ وزارت کشور
هیأت وزیران در جلسه ۱۰/۲/۱۳۹۳ به پیشنهاد شماره ۰۲/۱۰۰/۴۲۴۴۷ مورخ ۶/۷/۱۳۹۲ وزارت راه و شهرسازی و به استناد ماده (۲۳۲) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران ـ مصوب ۱۳۸۹ـ و اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، آیین نامه ساماندهی حمل و نقل عمومی روستایی را به شرح زیر تصویب کرد:
آیین نامه ساماندهی حمل و نقل عمومی روستایی
ماده۱ـ حمل و نقل عمومی روستایی عبارت است از حمل و نقل در مسیرهایی که از مبدأ روستا یا به مقصد روستا انجام می شود و مدیریت آن در روستاهای واقع در خارج از حریم شهرها برعهده وزارت راه و شهرسازی (سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای) و در روستاهای واقع در حریم شهرها برعهده وزارت کشور (سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور) است که با استفاده از ظرفیت بخش غیردولتی با اولویت اشخاص حقوقی انجام می شود.
تبصره۱ـ حمل و نقل عمومی مسافربری روستایی در داخل محدوده جغرافیایی که حسب مورد توسط وزارت کشور (سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور) و وزارت راه و شهرسازی (سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای) تعیین می گردد، انجام می شود. در صورتی که محدوده تعیین شده در حوزه دو یا چند شهر، شهرستان یا استان واقع شود، تعیین مرجع صدور مجوز مربوط بر عهده وزارتخانه های کشور و راه و شهرسازی با هماهنگی استانداران مربوط می باشد.
تبصره۲ـ بخشداری ها و دهیاری ها موظفند درخصوص تأمین زیرساخت ها و نظارت بر حمل و نقل روستایی با سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای همکاری کنند.
ماده۲ـ وزارت راه و شهرسازی (سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای) و وزارت کشور (سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور) موظفند ظرف دو ماه پس از ابلاغ این آیین نامه نسبت به تدوین و ابلاغ دستورالعمل های مورد نیاز با همکاری دستگاه های ذی ربط با اولویت رعایت ایمنی، حفظ محیط زیست، کیفیت و بهره گیری از خودروهای جمعی، اقدام کنند.
ماده۳ـ مدیریت نرخ گذاری حمل و نقل عمومی موضوع این آیین نامه با رعایت دستورالعمل تبصره (۱) بند (د) ماده (۱۰۱) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران موضوع تصمیم نامه شماره ۱۶۹۶۵/۴۸۰۰۷ مورخ ۳/۲/۱۳۹۱ در مورد روستاهای داخل حریم شهرها برعهده مرجع قانونی ذی ربط و در مورد روستاهای خارج از حریم شهرها برعهده دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری با همکاری اداره کل حمل و نقل و پایانه های استان می باشد.
ماده۴ـ وزارت کشور (سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور) و وزارت راه و شهرسازی (سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای) موظفند نسبت به ایجاد پایگاه اطلاعاتی، سامانه شناسایی، ثبت و پایش ناوگان فعال حمل و نقل عمومی روستایی اقدام نمایند.
ماده۵ ـ وزارت راه و شهرسازی (سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای) و وزارت کشور (سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور) موظفند اعتبار مورد نیاز اجرای این آیین نامه را پیش بینی و در قالب بسته های اجرایی به معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور پیشنهاد نمایند.
ماده۶ ـ نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران (پلیس راهنمایی و رانندگی) موظف است ناوگان حمل و نقل مسافر روستایی خارج از حریم شهرها را با معرفی وزارت راه و شهرسازی (سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای) و روستاهای داخل حریم شهرها را با معرفی وزارت کشور (سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور) و با رعایت قوانین و مقررات مربوط، پلاک عمومی نماید.
تبصره ـ آن دسته از وسایل نقلیه ناوگان فعال موجود در حمل و نقل عمومی مسافر روستایی که حسب مورد به تشخیص وزارت راه و شهرسازی (سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای) و وزارت کشور (سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور) واجد شرایط ادامه فعالیت هستند، مشمول حکم این ماده می باشند.
ماده۷ـ نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران (پلیس راهنمایی و رانندگی) موظف است محدوده حمل و نقل روستایی را تحت نظارت و کنترل قرار دهد.
ماده۸ ـ تخلفات امور حمل و نقل عمومی روستایی وفق آیین نامه اجرایی تبصره (۱) ماده (۳۱) و ماده (۳۲) قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی موضوع تصویب نامه شماره ۱۵۹۳۲۹/ت۴۷۱۸۷هـ مورخ ۱۵/۸/۱۳۹۱ حسب مورد توسط سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای یا سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور رسیدگی می شود.
معاون اول رئیس‎جمهور ـ اسحاق جهانگیری

لایک و ارسال این مطلب در فیس بوک
ارسال این مطلب به یک دوست : File engine/modules/imp.send.news/send_news.php not found.
بازدید کننده گرامی ، شما به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

دیدگاه شما
نام شما:
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم):
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
سوال:
چهار بعلاوه چهار(به عدد)   پاسخ:
اشتراک ایمیل 

شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک دانشنامه و انجمن شده و از بروزسانیها مطلع شوید. لازم به ذکر است ایمیل های ثبت شده به هیچ وجه منتشر نخواهد شد و کاربران میتوانند ایمیل خود را بدون دغدغه و ترس از انتشار ایمیلشان اقدام به اشتراک نمایند

بپرسيد،مشاوره حقوقي آنلاين - مرجع پاسخگويي به سوالات حقوقي ،کيفري،نيروهاي مسلح ، حقوق کار-پرسشهاي حقوقي