بحثی راجع به کودک دارای معلولیت


ثبت نام در سایت    ورود به سیستم
اجازه


بحثی راجع به کودک دارای معلولیت

رده: + مجموعه مقالات / حقوق كودكان
کودکی نه تنها از حساس ترین مراحل زندگی هر فرد است، بلکه کودکی افراد نقش مهمی‌در شکل گیری زندگی اجتماعی یک جامعه ایفا می‌کند، چرا که کودکان امروز سازندگان آینده هستند. همان‌طور که در مقدمه پیمان‌نامه حقوق کودک نیز آمده است، دوران کودکی مستلزم مرا قبت و مسا عدت ویژه است.در واقع کودک به دلیل عدم رشد کامل جسمی‌و ذهنی نیازمند محافظت و مراقبت ویژه، از جمله حمایت حقوقی مناسب است تا برای زندگی فردی در اجتماع آمادگی کامل پیدا کند.
از طرفی معلولیت نارسایی است که 10 درصد جمعیت جهان را تشکیل می‌دهد.
افراد دارای معلولیت بخشی از یک جامعه هستند که به دلیل تفا وتی که بر آن‌ها عارض آمده است، نیازمند حمایت ویژه برای بهره‌برداری از شرایط برابر با سایر افراد جامعه هستند وآن چه مسلم است برابری این افراد در کرامت انسانی و برابری ذاتی است. بنابراین همان طور که واضح است کودکان دارای معلولیت، به دلیل شرایط پیچیده ترو ضعف مضاعف نیازمند حمایتی ويژه هستند.
آنچه در این زمینه اهمیت دارد ایجاد حق برای کودکان معلول به طور خاص است حقی که قابل مطالبه باشد و برای ارگان‌های دولتی و غیر دولتی ایجاد مسئولیت کند.
توجه به حقوق کودکان دارای معلولیت و حمایت خاص از آنان، چه در سطح بین الملل و چه در قوانین داخلی، با ضعف زیادی همراه است.البته دراسناد بین المللی به صورت پراکنده به کودکان معلول توجه شده است و کمیته کنوانسیون حقوق کودک بررسی‌هایی را در این زمینه انجام داده، اما این اقدامات کافی نبوده و نیازخاص این قشر را برآورده نمی‌سازد.متاسفانه در ایران، چه کودکان و چه معلولان،از جایگاه و حمایت قانونی لازم برخوردار نیستند و به طور خاص کودک معلول هیچ جایگاه خاصی که برای او ایجاد حق کند، ندارد. حتی در قانوق جامع حمایت از حقوق معلولان نیز حقوق کودکان معلول در نظر گرفته نشده است،که با توجه به پیوستن ایران به کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت و اختصاص ماده 7 آن به کودکان معلول و همین طور با توجه به پیوستن به کنوانسیون حقوق کودک و صراحت ماده 23 این کنوانسیون در خصوص کودکان معلول، نیاز اساسی به اصلاح قوانین موجود است ,زیرا این کودکان نیاز به مراقبت‌ها و درمان‌های ویژه دارند، که ارائه این خدمات بر عهده دولت است.
اما به دلیل فقدان قانون مناسب و متعاقباً ایجاد حق برای کودک دارای معلولیت که برای ارگان‌های دولتی ایجاد مسئولیت کند، این قشرو خانواده‌های آنان با محدودیت‌ها و شرایط مشقت باری رو به رو هستند،همچنین مسائلی هم چون نداشتن بیمه‌های تکمیلی،بی اطلاعی مسئولان و معلولان از قوانین موجودو عدم اجرای صحیح آن، نبود وجود نیرو‌های انسانی و متخصص کافی، دیدگاه ترحم آمیز جامعه به این کودکان و... همگی مشکلاتی است که نیاز به رسیدگی دارد به نظر می‌رسد صدا و سیما نیز می‌تواند نقش بسیار مهمی‌را در این راستا ایفا کند همان طور که در ماده 12 قانون جامع،موظف به اختصاص دادن برنامه‌هایی در خصوص معلولان است.
به نظر می‌رسد نیاز کودکان دارای معلولیت به تصویب سندی الزام آور مبنی بر تعریف کودک معلول،شناسایی نیاز‌ها و مشکلات آنان و و ضع حقوق خاص در این رابطه لازم و ضروری است چرا که این کودکان در اکثر کشور‌ها به ویژه کشور‌های در حال توسعه به عنوان شهروند درجه 2 محسوب می‌شوند و جوامع دارای دیدگاهی ترحم‌آمیز و تبعیض آمیز بوده که برای اصلاح آن نیاز به تلاش و همکاری‌های بین المللی کشور‌ها دارد.
بنابراین با توجه به این که کودکان معلول به دلیل شرایط ویژه خود نیاز مند حمایت خاص هستند و بنابر اصل کرامت انسانی با سایر کودکان برابرند؛برای ایجاد فرصت‌ها ی برابر، اصلاح قوانین و اجرای آن چه در سطح بین الملل و چه در قوانین داخلی لازم و ضروری است.
منبع- نویسنده: دانشنامه حقوق | افسانه عابدین *وکیل پایه یک دادگستری عضو کمیته حقوقی انجمن حمایت از حقوق کودکان

لایک و ارسال این مطلب در فیس بوک
ارسال این مطلب به یک دوست : File engine/modules/imp.send.news/send_news.php not found.
بازدید کننده گرامی ، شما به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

دیدگاه شما
نام شما:
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم):
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
سوال:
دو بعلاوه دو (به عدد)   پاسخ:
اشتراک ایمیل 

شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک دانشنامه و انجمن شده و از بروزسانیها مطلع شوید. لازم به ذکر است ایمیل های ثبت شده به هیچ وجه منتشر نخواهد شد و کاربران میتوانند ایمیل خود را بدون دغدغه و ترس از انتشار ایمیلشان اقدام به اشتراک نمایند

بپرسيد،مشاوره حقوقي آنلاين - مرجع پاسخگويي به سوالات حقوقي ،کيفري،نيروهاي مسلح ، حقوق کار-پرسشهاي حقوقي