مجازات اعدام در آیین یهود


ثبت نام در سایت    ورود به سیستم
اجازه


مجازات اعدام در آیین یهود

رده: + مجموعه مقالات / آيين دادرسي كيفري / جرم شناسي
برای آگاهی از مبانی و ریشه‌های تاریخی مجازات اعدام، بهترین راه مراجعه به فرهنگ‌های مختلف و البته کهن، به منظور آشنا شدن با نخستین مواردی است که در آن مجازات اعدام به کرات مورد استفاده قرار گرفته و آن را به یک سنت در مسائل جزایی تبدیل کرده است. یکی از قدیمی‌ترین فرهنگ‌ها و تمدن‌هایی که در قانون گذاری خود، مجازات مرگ را وضع کرده، بابل با تمدنی حدودا پنج هزار ساله است که البته بیشتر شهرت خود را مدیون حمورابی، امپراتور افسانه‌ای خود است.
مواردی از این دست در قانون گذاری‌های دوره باستان فراوان است. از آنجایی که یکی از منابع اصلی تمدن ساز در هر منطقه و کشوری، دین و مذهب مردم آن دیار است، برای آشنایی با وضعیت مجازات اعدام در ادیان مختلف و تحولات این مجازات در ادیان آسمانی که به مرور بر مردم مناطق مختلف نازل شد، به بررسی متون دینی و حقوقی ادیان بزرگ آسمانی می‌پردازیم.

شریعت حضرت موسی (ع) که حداقل ۱۵ قرن بعد از قانون حمورابی تدوین شده، متاسفانه از لحاظ مبانی حقوق جزایی مزیت چندانی بر آن نداشته و حتی در بسیاری موارد حالت نوعی عقب گرد و واپس گرایی نسبت به فرهنگ غالب زمان خویش را دارد. بهترین راه آگاهی از قواعد اصیل حقوقی این دین، مراجعه به کتاب آسمانی آن یعنی تورات است. متاسفانه دایره جرائم و گناهان مستوجب کیفر مرگ در تورات بسیار گسترده بوده و شامل جرائم متعددی می‌شود.
یکی از جرائم مهمی که در تورات به طور مفصل به آن پرداخته شده و برای آن اشد مجازات در نظر گرفته شده، ارتداد است که در ده فرمان حضرت موسی نیز به آن اشاره شده است: «برای خود خدایی جز من نگیرید.» و در بخش دیگری از تورات آمده: «اگر در میان شما و در یکی از دروازه‌هایی که خداوند به شما عطا نموده مردی یا زنی یافت شد که خدایان غیر را عبادت نموده و بر آن‌ها سجده نمود،... آن مرد یا زن را از اندرون دروازه‌هایت بیرون آر و سنگسارشان نما تا بمیرند.» و در مورد فلسفه مجازات مرگ که برای این جرم درنظر گرفته شده نیز می‌گوید: «تا تمامی اسرائیلیان بشنوند و بترسند و بار دیگر چنین عمل شنیعی را در میان شما مرتکب نشوند.» همچنین روش اعدام کردن خاطیان نیز در کتاب مقدس سه گونه تعیین شده است:
«سنگسار کردن- سوزاندن- به دار آویختن»
همین گونه که ملاحظه می‌شود، آیین تورات رویه بسیار سخت و خشنی نسبت به خاطیان در نظر گرفته به گونه‌ای که بسیاری از این جرائم که مستوجب مجازات اعدام است، امروزه اصلا جرم نبوده یا مجازات بسیار سبک تری نسبت به قبل دارد. اما جای تاسف در این است که با قدرت گرفتن روحانیون یهودی و شکل گیری طبقه نیرومندی ازکاهنان، نه تنها از میزان خشونت این جرائم کاسته نشد بلکه بر تعداد جرائم مستوجب مجازات مرگ افزوده و روش‌های شنیع تری برای سلب حیات خاطیان ابداع شد. کاهنان عنوان قضاوت را به دوش گرفته و به مرجع صدور حکم برای خاطیان تبدیل شده، هر کس از اطاعت احکام آنان سرپیچی می‌کرد را به اعدام محکوم می‌کردند.
متاسفانه نه تنها در متون اصلی دین یهود موارد فراوانی از اعدام به چشم می‌خورد، بلکه با گذرزمان و نفوذ قشر کاهنان در جامعه، نه تنها از این قوانین خشونت آمیز کاسته نشده و کاهنان گامی در جهت تعدیل و ملایم نمودن و انسانی کردن این مجازات‌ها برنداشتند، بلکه روز به روز برای محکمتر ساختن جایگاه خود و بسط قدرت هم کیشان خود، از لحاظ کیفی و کمی بر این مجازات افزودند. به نحوی که با گذشت چند قرن از ظهور حضرت موسی و ارائه دین یهود، مجازات اعدام به نحوی گسترده‌تر و به اشکالی بسیار خشن‌تر از آنچه در خود تورات آمده (سنگسار- سوزاندن و دار زدن) مورد استفاده قرار گرفته و برای جرائم بسیار متنوع و بعضا کم اهمیتی اجرا می‌شد.
برخی از اعمالی که در صورت ارتکاب آن، طبق آئین یهود خاطی با مجازات مرگ روبه‌رو خواهد شد بدین شرح است:
- قتل، آدم ربايی، زنا
-لواط، مقاربت با حیوان
-زدن پدر و مادر، دشنام دادن به والدین
-کار کردن در روز شنبه
-جادوگری
-بدعت فردی، بدعت گروهی، دعوت به بدعت و حتی خواب بدعت!
منبع- نویسنده: دانشنامه حقوق / ميلاد‌‌ پناهي پور * کارشناس حقوقی

لایک و ارسال این مطلب در فیس بوک
ارسال این مطلب به یک دوست : File engine/modules/imp.send.news/send_news.php not found.
بازدید کننده گرامی ، شما به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

دیدگاه شما
نام شما:
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم):
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
سوال:
چهار بعلاوه چهار(به عدد)   پاسخ:
اشتراک ایمیل 

شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک دانشنامه و انجمن شده و از بروزسانیها مطلع شوید. لازم به ذکر است ایمیل های ثبت شده به هیچ وجه منتشر نخواهد شد و کاربران میتوانند ایمیل خود را بدون دغدغه و ترس از انتشار ایمیلشان اقدام به اشتراک نمایند

بپرسيد،مشاوره حقوقي آنلاين - مرجع پاسخگويي به سوالات حقوقي ،کيفري،نيروهاي مسلح ، حقوق کار-پرسشهاي حقوقي