تابعیت مادر بر تابعیت طفل تاثیری ندارد


ثبت نام در سایت    ورود به سیستم
اجازه


تابعیت مادر بر تابعیت طفل تاثیری ندارد

رده: + مجموعه مقالات / حقوق بين الملل خصوصی
در نظام حقوقی ایران تابعیت مادر بر تابعیت طفل تاثیری ندارد. ولی در برخي از كشورها تابعيت از طريق مادر نيز به طفل منتقل مي‌شود و طفل از همان بدو تولد داراي تابعيت مضاعف مي‌شود. قانون ايران، براي جلوگيري از به وجود آمدن تابعيت مضاعف بر اثر متولدشدن طفل از پدر ايراني و مادر خارجي طبق بند 6 ماده 976 قانون مدني مقرر مي‌دارد:«هر زن تبعه خارجي كه شوهر ايراني اختيار كند تبعه ايران محسوب مي‌شود.» بندهاي 3 و 4 و 5 ماده 976 قانون مدني ايران به سيستم خاك (که سیستم تکمیلی و جایگزین است) اشاره كرده است. در بند 3 ماده 976 قانون مدني آمده است«كساني كه در ايران متولد شده و پدر و مادر آنان غير معلوم باشند تبعه ايران محسوب مي‌شوند. اين بند ناظر به سيستم خاك است.
بند 4 ماده 976 قانون مدني ايران مقرر مي‌دارد:كساني كه در ايران از پدر و مادر خارجي كه يكي از آنها در ايران متولد شده به دنیا آمده اند تبعه ايران محسوب مي‌شوند. در اين بند، براي تولد طفلي كه از مادری خارجي كه در ايران متولد شده باشد، در قانون ايران ارزش حقوقي قائل شده است و تابعيت مادر را به فرزند وي تسري داده است. بند 5 ماده 976 قانون مدني مقرر کرده است«كساني كه در ايران از پدري كه تبعه خارجه است به وجود آمده و بلافاصله پس از رسيدن به سن 18 سال تمام، لااقل يك سال ديگر در ايران اقامت كرده باشند ايراني محسوب مي‌شوند والا قبول شدن آنها به تابعيت ايران برطبق مقرراتي خواهد بود كه مطابق قانون براي تحصيل تابعيت ايران مقرر است.

پيش‌بيني قانونگذار‌، در اين بند، براي جلوگيري از افزايش افراد بدون تابعيت است. براي تحصيل تابعيت در كشور ايران راه‌هاي مختلفي وجود دارد.
تحصيل تابعيت ايران گاهي براساس عمل متقابل است كه ناظر برسيستم خاك است و ماده 978 قانون مدني نيز اين عمل متقابل را تاييد كرده است. در ماده 978 قانون مدني آمده است:«نسبت به اطفالي كه در ايران از اتباع دولتي متولد شده اند كه در مملكت متبوع آنها اطفال متولد از اتباع ايراني را به موجب مقررات، تبعه خود محسوب داشته و رجوع آنها را به تبعيت ايران منوط به اجازه مي‌كنند معامله متقابله خواهد شد.»
يكي ديگر از راه‌هاي تحصيل تابعيت به وسيله ازدواج است كه بند 6 ماده 976 قانون مدني نيز مقرر داشته است:«هر زن تبعه خارجي كه شوهر ايراني اختيار كند تبعه ايراني محسوب مي‌شود». گاهي نيز تحصيل تابعيت ايران از طريق درخواست و پذيرش دولت است. ممكن است يك تبعه كشور ديگر، يا شخصي كه فاقد تابعيت است، تقاضاي تحصيل تابعيت از كشوري را کند.
اصل 42 قانون اساسي جمهوري اسلامي‌ايران ناظر بر تحصيل تابعيت از طريق درخواست و پذيرش دولت است. براي تحصيل تابعيت ايران، احتياج به تشريفات و ارائه مداركي است كه مواد 983 و 979 قانون مدني شرايط اين تحصيل تابعيت را احصا كرده است.
لازم به ذكر است كه طبق ماده 982 قانون مدني اشخاصي كه تحصيل تابعيت ايراني را مي‌کنند از تمامی حقوقي كه براي ايرانيان مقرر است بهره‌مند مي‌شوند، اما نمي‌توانند تصدي شغل‌هايي چون رياست جمهوري، وزارت، استانداري، فرمانداري و... را عهده‌دار بشوند. در ماده 99 قانون مدني، قانونگذار شرايط سختي را براي بازگشت به تابعيت ايران قائل نشده است و امكان بازگشت به تابعيت ايران براي كساني كه براساس اراده خود ترك تابعيت کرده‌اند، وجود دارد و همچنين اين امكان بازگشت براي فرزندان آنان نيز پيش‌بيني شده است. ماده 987 قانون مدني بازگشت به تابعيت ايران زن ايراني كه بر اثر ازدواج با مرد خارجي ترك تابعيت کرده است، را بازگو مي‌کند.
منبع- نویسنده: دانشنامه حقوق : http://lawwiki.ir

لایک و ارسال این مطلب در فیس بوک
ارسال این مطلب به یک دوست : File engine/modules/imp.send.news/send_news.php not found.
بازدید کننده گرامی ، شما به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

دیدگاه شما
نام شما:
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم):
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
سوال:
چهار بعلاوه چهار(به عدد)   پاسخ:
اشتراک ایمیل 

شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک دانشنامه و انجمن شده و از بروزسانیها مطلع شوید. لازم به ذکر است ایمیل های ثبت شده به هیچ وجه منتشر نخواهد شد و کاربران میتوانند ایمیل خود را بدون دغدغه و ترس از انتشار ایمیلشان اقدام به اشتراک نمایند

بپرسيد،مشاوره حقوقي آنلاين - مرجع پاسخگويي به سوالات حقوقي ،کيفري،نيروهاي مسلح ، حقوق کار-پرسشهاي حقوقي