مجازات حبس براي مهریه در قانون جديد


ثبت نام در سایت    ورود به سیستم
اجازه


مجازات حبس براي مهریه در قانون جديد

رده: + مجموعه مقالات / حقوق مدني / حقوق خانواده

مهدی شکری*

با تصویب قانون جدید حمایت از خانواده در اردیبهشت 1392، مقررات و قواعد جدیدی بر حقوق زوجین در نظام حقوقی ایران وضع شد که تا حد قابل توجهی با مقررات سابق بر آن متفاوت به نظر می‌رسد.

یکی از مهم‌ترین تغییرات در قانون پیش گفته، در باب «مَهریه» و ضمانت اجرايی ناشی از آن است.

در حقیقت، با تقنین ماده 22 قانون جدید، ضمانت اجرای حبس، برای عدم پرداخت دین مالی (ماده 2 قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی) در مورد مهریه فقط تا سقف 110 سکه بهار آزادی یا معادل آن اجرا خواهد شد.

نسبت به مازاد، قانونگذار، اثبات ملائت زوج را شرط مطالبه مهریه از سوی زوجه قرار داده است. در این باره، ماده 22 قانون حمایت از خانواده جدید مقرر می‌دارد:« هرگاه مهریه در زمان وقوع عقد تا 110 سکّه تمام بهارآزادی یا معادل آن باشد، وصول آن مشمول مقررات ماده(۲) قانون اجرای محکومیت‌های مالی است. چنانچه مهریه، بیشتر از این میزان باشد در خصوص مازاد، فقط ملائت زوج ملاک پرداخت است. رعایت مقررات مربوط به محاسبه مهریه به نرخ روز کماکان الزامی است.» از سویی دیگر به موجب ماده 3 قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی، در صورتی که ثابت شود، مدیون تمکّن پرداخت دین را ندارد و معسر محسوب شود، حبس نخواهد شد. در جمع ماده 22 قانون جدید حمایت از خانواده و مواد 2و3 قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی و از سویی دیگر اثبات اعسار یا عدم اعسار زوج دراین فقره، درباره عدم پرداخت مهریه و ضمانت اجرای آن، چند فرض قابل تصور است که آثار هر کدام مورد بررسی قرار می‌گیرد:

1- فرض اول؛ این است که مهریه مقرر بین زوجین تا 110 سکه بهار آزادی یا کمتر تعیین شده است؛

در این صورت اگر زوج مهریه را پرداخت نكند، طبق ماده 22 قانون حمایت از خانواده ناظر بر ماده 2 قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی پس از الزام به درخواست زوجه حبس می‌شود، مگر اینکه اعسار وی برابر با ماده 3 همان قانون ثابت شود، که در این صورت زوج از حبس آزاد خواهد شد.

چنانچه دادگاه احراز كند که زوج تمکن پرداخت اقساطی را دارد، دادگاه متناسب با وضعيت مالى وى حكم بر تقسيط مهریه را صادر خواهد كرد.

2-فرض دوم؛ این است که مهریه زوجه بالای 110 سکه بهار آزادی یا معادل آن تعیین شده است و زوج مهریه را فقط تا 110 سکه پرداخت كند. در این صورت، برابر با شق اول ماده 22، ق.ح.خ، زوج نسبت به مازاد حبس نمی‌شود؛ مگر اینکه، زوجه با دلایلی که در دست دارد، اثبات كند که زوج تمکن پرداخت بالای 110 سکه را دارد؛ و با این حال پرداخت نمی‌كند که در این صورت نسبت به مازاد هم حبس می‌شود.

3- فرض سوم؛ این است که مهریه زوجه بالای 110 سکه بهار آزادی یا معادل آن قرار داده شده است و زوج هیج مبلغی را از بابت مهریه پرداخت نکرده است؛ در این فرض دو احتمال وجود دارد. احتمال اول اینکه، زوج توانسته است برابر با ماده 3 ق.ن.ا.م.م، اعسار خود را اثبات كند؛ در این صورت زوج حبس نخواهد شد. احتمال دوم اینکه، زوج نتوانسته در نزد مرجع قضایی اعسار از پرداخت 110 سکه یا کمتر را ثابت کند که در این فرض، برابر با ماده 2 ق.ن.ا.م.م، حبس می شود تا دین خود را بپردازد. اضافه می‌شود، پس از حبس زوج به سبب عدم پرداخت مهریه بالای 110 سکه (مثلاً 2000 سکه)، در صورتی که 110 سکه از مهریه مقرره، توسط زوج یا هر شخص ثالثی از طرف مشارالیه به زوجه پرداخت شود، زوج آزاد خواهد شد.

البته به نظر نگارنده با ابلاغ بخش نامه مورخ31/4/1391 از سوی رئیس قوه‌قضاییه، که موجب اصلاح بند ج ماده 18 آيین‌نامه نحوه اجرای محکومیت‌های مالی شد، ماده 22 قانون حمایت از خانواده عملاً کارآیی خود را از دست داده است. زیرا، روشن است با اجرای بخش نامه مذکور هر دو قسمت ماده 22 قانون حمایت از خانواده مشمول حکم واحدی قرار می گیرد که به موجب آن حبس مدیون (زوج) در هر حال، منوط به اثبات تمکن وی خواهد بود.

*کارشناس ارشد حقوق خصوصی

 

منبع- نویسنده: دانشنامه حقوق : http://lawwiki.ir

لایک و ارسال این مطلب در فیس بوک
ارسال این مطلب به یک دوست : File engine/modules/imp.send.news/send_news.php not found.
بازدید کننده گرامی ، شما به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

دیدگاه شما
نام شما:
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم):
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
سوال:
دو بعلاوه دو (به عدد)   پاسخ:
اشتراک ایمیل 

شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک دانشنامه و انجمن شده و از بروزسانیها مطلع شوید. لازم به ذکر است ایمیل های ثبت شده به هیچ وجه منتشر نخواهد شد و کاربران میتوانند ایمیل خود را بدون دغدغه و ترس از انتشار ایمیلشان اقدام به اشتراک نمایند

بپرسيد،مشاوره حقوقي آنلاين - مرجع پاسخگويي به سوالات حقوقي ،کيفري،نيروهاي مسلح ، حقوق کار-پرسشهاي حقوقي