نگاهی بر تخلفات نمايندگان مجلس » دانشنامه کامل حقوقی


ثبت نام در سایت    ورود به سیستم
اجازه


نگاهی بر تخلفات نمايندگان مجلس

رده: + مجموعه مقالات / حقوق اداري / حقوق اساسي
فرهاد شهبازوار*
اخيراً گزارش هشتاد و چهار صفحه‌اي تحقيق و تفحص مجلس از سازمان تأمين اجتماعي در صحن علني مجلس قرائت شد. در اين گزارش مبالغي تحت عناوين كارت هديه به برخي از مسئولان و مقامات دولتي وقت و تعدادي از نمايندگان مجلس اهدا شده است. اقدام تعدادي از نمايندگان مجلس در اخذ اين كارت‌هاي هديه، پرسش‌هايي را در رابطه با رفتار سالم نمايندگان و نحوه نظارت بر عملكرد آنان در دوره ايفاي وظايف نمايندگي در مجلس در ذهن مردم ايجاد كرده است و اين سوال مطرح است كه آيا اين عمل مقامات دولتي عنوان مجرمانه دارد يا خير؟
براي روشن شدن اين موضوع فارغ از رفتار يك نماينده از لحاظ شرعي و در پيشگاه خداوند و وجدان خويش، در دوره نمايندگي، بايد در ابتدا، به قوانين و مقررات نظارتي بر عملكرد نمايندگان مراجعه كرد. مادة 78 قانون آيين‌نامه داخلي مجلس شوراي اسلامي بيان مي‌دارد: نمايندگان بر اساس مسئوليت نمايندگي متعهد و ملتزم به حفظ حيثيت مجلس و نمايندگان و رعايت نظم و نوبت و اجرا و آيين‌نامه داخلي هستند. عدم رعايت اين تعهدات تذكر و اخطار و احضار و توبيخ نماينده متخلف را به‌دنبال دارد، و البته با دقت در قانون نظارت مجلس بر رفتار نمايندگان و ماده سوم آن كه اعلام داشته است: دريافت هرگونه هديه نقدي يا غيرنقدي غيرمتعارف از اشخاص حقيقي يا حقوقي، خصوصي يا عمومي و دولتي داخلي يا خارجي تحت هر عنوان توسط نمايندگان ممنوع و مرتكب مستوجب اعمال مجازات ماده (6) اين قانون است.
همين طور ماده چهارم همين قانون اعلام داشته است: سوء‌استفاده از اختيارات نمايندگي و اخذ امكانات و امتيازات از بخش‌هاي دولتي، عمومي و خصوصي به هر عنوان و هر شكل توسط نماينده به نفع خود و نزديكان وي به ناحق و اعمال نفوذ و استفاده از سمت نمايندگي براي اين منظور و سوء استفاده از اطلاعات و اسناد در دسترس وي ممنوع و مرتكب مستوجب اعمال مجازات ماده (6) اين قانون است. كه اين مجازات‌ها عبارتند از:
الف ـ تذكر شفاهي بدون درج در پرونده
ب ـ تذكر كتبي با درج در پرونده
پ ـ اخذ تعهد كتبي مبني بر عدم تكرار تخلف
ت ـ كسر حقوق از يك ماه تا يكسال به ميزان يك دوم
ث ـ محروميت از عضويت در مجامع و شوراها يا كميته‌هاي تحقيق و تفحص
ج ـ محروميت از نامزدي براي عضويت در هيأت رئيسة مجلس و هيأت رئيسه كميسيون‌ها
چ ـ اعلام يك يا چند تخلف نماينده در جلسة غير علني توسط رئيس مجلس
ح ـ اعلام يك يا چند تخلف نماينده در جلسة علني توسط رئيس مجلس، را براي نماينده متخلف به عنوان مجازات تعيين كرده است.
پس ملاحظه مي‌شود كه مطابق با قانون نظارت مجلس بر رفتار نمايندگان، در ابتداي هر دوره مجلس و پس از انتخاب هيات رئيسه دائمي، هيات نظارت، رفتار نمايندگان را بررسي و حتي مطابق با تبصرة اول ماده (6) همين قانون در صورتي كه تشخيص دهد دارايي نماينده به ناحق افزايش يافته است تا قبل از انتخابات دوره بعد موضوع را به اطلاع شوراي نگهبان مي‌رساند و  براي رسيدگي به دستگاه قضايي ارسال مي‌كند.
از ديگر سو دقت در گزارش كميته تحقيق و تفحص از سازمان تأمين اجتماعي، فرض صحت وقوع تخلف را به ذهن متبادر مي‌سازد و مطابق ماده 200 آيين‌نامه داخلي مجلس كه بيان داشته است: در صورت احراز تخلف و ضرورت تعقيب توسط هيات تحقيق و تفحص، متخلف توسط هيات رئيسه مجلس به محاكم قضايي معرفي مي‌شود. دستگاه قضايي صالحه موظف است طبق مقررات خارج از نوبت تقاضاي كميسيون را مورد بررسي قرار داده و نتيجة آن را به كميسيون اعلام كند. حال بايد منتظر ماند و ديد كه آيا هيات رئيسه مجلس پرونده گزارش تحقيق و تفحص را همراه با اسامي متخلفان به قوه قضاييه ارسال مي‌كند و كار خود را به اكمال مي‌ساند تا متخلفان احتمالي مجازات شوند يا خير؟!
*  وكيل پايه يك دادگستري
منبع- نویسنده: دانشنامه حقوق : http://lawwiki.ir

لایک و ارسال این مطلب در فیس بوک
ارسال این مطلب به یک دوست : File engine/modules/imp.send.news/send_news.php not found.
بازدید کننده گرامی ، شما به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.
نظرات (1)

farshad 2/10/1392 - 09:45

با سلام

من از انتشار ایمیلم ابایی ندارم و میگویم اگر / اگر نماینده مجلسی در هر جای حهان خاصه ایران تخلفی نماید این گناهی نابخشودنی و مضاعف است چرا که وی امین ملت و معتمد مردم است پس وای به او و اف بر وی باد

نقل قول کردن          1

دیدگاه شما
نام شما:
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم):
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
سوال:
دو بعلاوه دو (به عدد)   پاسخ:
اشتراک ایمیل 

شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک دانشنامه و انجمن شده و از بروزسانیها مطلع شوید. لازم به ذکر است ایمیل های ثبت شده به هیچ وجه منتشر نخواهد شد و کاربران میتوانند ایمیل خود را بدون دغدغه و ترس از انتشار ایمیلشان اقدام به اشتراک نمایند

بپرسيد،مشاوره حقوقي آنلاين - مرجع پاسخگويي به سوالات حقوقي ،کيفري،نيروهاي مسلح ، حقوق کار-پرسشهاي حقوقي