ازمصیبت تا حقوق کودکان کار


ثبت نام در سایت    ورود به سیستم
اجازه


ازمصیبت تا حقوق کودکان کار

رده: + مجموعه مقالات / حقوق كودكان / حقوق كار
بر سر هر تقاطع و چهارراهی در خیابان‌های شمال شهر تهران چه در تابستان  و چه در زمستان کودکانی در شلوغی و ازدحام ترافیک و دود و سرمای روزگار مشغول فروختن کالا یا پاک کردن شیشه خودروها یا مشغول تکدی‌گری هستند.
آمار دقیقی از تعداد این  گروه  از کودکان در دست نیست.طبق قانون ، شهرداری مسئول جمع آوری چنین کودکان و تحویل آنان به مراکز نگهداری از جمله بهزیستی است. اما ظاهرا موضوع فراتر از این مسئله است و در قاب قانون نمی‌گنجد.کودکان این چنینی در معرض آسیب‌های اجتماعی زیادی قرار می‌گیرند و سازمان‌های متولی نتوانسته‌اند راه حل مناسبی برای این امر به‌دست آورند.
از سوی دیگر حقوق این دسته از کودکان مشخص نیست و در صورت آسیب‌پذیری نهاد یا سازمان خاصی از آنان حمایتی به‌عمل نمی‌آورد. يكي از نكات مهم اين است كه کودکان کار  توسط چه کسانی یا گروهی به کار گماشته می‌شوند و سوءاستفاده از آنان چرا به این راحتی صورت می‌گیرد.دولت تدبیر خود را مسئول و مجری حقوق ملت دانسته است و در صورت وجود چنين اراده‌اي شناسایی این مافیا و گروه‌ها به راحتی صورت می‌گیرد‌.واقعیت مسئله این است که کودکان کار بخشی از مصیبت‌های اجتماعی جامعه ما را تشکیل می‌دهند و ضرورت دارد تا دوایر دولتی و عمومي‌ذی‌مدخل، نسبت به حل این آسیب اجتماعی گام اساسی بردارند.
این کودکان فردا در اجتماع خود مولود ناهنجاری‌های وسیعی خواهند بود. لذا اکنون وقت آن است که دست به‌کار شویم و اين کودکان را در چرخه‌ای از خشونت، ستم خانوادگی، ناهنجاری اجتماعی، بیکاری ، فقر، بد سرپرستی، بی سرپرستی، اعتیاد و آسیب‌های دیگر خارج كنيم‌.كودكان كار مصیبتی دردناک هستند که درد آن می‌تواند به درد جامعه بدل شود.
منبع- نویسنده: دانشنامه حقوق-حسین احمدی نیاز* وکیل پایه یک دادگستري

لایک و ارسال این مطلب در فیس بوک
ارسال این مطلب به یک دوست : File engine/modules/imp.send.news/send_news.php not found.
بازدید کننده گرامی ، شما به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

دیدگاه شما
نام شما:
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم):
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
سوال:
دو بعلاوه دو (به عدد)   پاسخ:
اشتراک ایمیل 

شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک دانشنامه و انجمن شده و از بروزسانیها مطلع شوید. لازم به ذکر است ایمیل های ثبت شده به هیچ وجه منتشر نخواهد شد و کاربران میتوانند ایمیل خود را بدون دغدغه و ترس از انتشار ایمیلشان اقدام به اشتراک نمایند

بپرسيد،مشاوره حقوقي آنلاين - مرجع پاسخگويي به سوالات حقوقي ،کيفري،نيروهاي مسلح ، حقوق کار-پرسشهاي حقوقي