ربودن یک وکیل دادگستری و ملی پوش ایرانی ! » دانشنامه کامل حقوقی


ثبت نام در سایت    ورود به سیستم
اجازه


ربودن یک وکیل دادگستری و ملی پوش ایرانی !

رده: + مجموعه مقالات / حقوق بشر / حقوق اساسي

تروریسم و گروگان گیری، پدیدۀ شوم و تاسف باری است که جهان را در طی سالهای اخیر به خود مشغول کرده و آثار زیان باری را بر دولتها و ملت ها تحمیل می سازد. گروگان گیری و تروریسم در زمینه های مختلف سیاسی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی و حقوقی سابقه داشته و در نظام های حقوقی کشورها و موازین حقوقی و بین المللی مطرود بوده و محکوم شده است. عوامل متعددی؛ از قبیل فقر و تبعیض طبقاتی، وجود ناامنی در مرزهای شرق و جنوب شرقی و...، بستر ساز سلب امنیت و تداوم تروریسم و آدم ربایی های گسترده و مکرر تاکنون بوده و ادامۀ وضعیت مزبور، زنگ خطر دیگری بر استمرار تروریسم و آدم ربایی در آن مناطق و دیگر نواحی مرزی و پُر خطر و امنیت سیاسی کشور می باشد.

مردم و جامعه ایرانی، هنوز از درد و تالم ربودن 5 مرزبان ایرانی در سال گذشته و روزهای آغازین سال جاری رهایی نیافته بود(1) که اینک، در ماههای آغازین بهار؛ شاهد حمله مسلحانه به یک اتومبیل شخصی و قتل و ربودن سرنشینان آن در جاده خاش در جنوب شرقی کشور بوده است و دگر بار، برخلاف وعده ها و گزارشات مکرر مسئولان و مراجع امنیتی و سیاسی، مبنی بر وجود امنیت کامل در مرزهای آن نواحی، شاهد ظهور و بروز پدیدۀ شوم تروریسم و گروگان گیری در این مناطق و سکوت عملی بسیاری از مسئولان مزبور و عدم اقدام جدی و موثر آنها در این زمینه می باشیم.

برخلاف واقعۀ قبلی گروگان گیری 5 مرزبان ایرانی- این بار، اتومبیل شخصی حامد صداقتی؛ عضو سابق تیم ملی شمشیربازی کشور مورد حمله مسلحانۀ افراد نامعلومی در کیلومتر 60 جاده خاش قرار گرفت و ضمن به قتل رسیدن محمد علی غفاری، یکی از همراهان وی- حامد صداقتی، قهرمان شمشیر بازی کشور و مهدی حسینی، حقوقدان و وکیل دادگستری که در سفر بازگشت به تهران، وی را همراهی می کرد، مورد اسارت و گروگان گیری افراد مهاجم و مسلح قرار گرفته اند.! حادثه مزبور در 10 اردیبهشت سال جاری به وقوع پیوست و امروز، بیش از دو ماه از آن تاریخ می گذرد و هنوز از سرنوشت این وکیل دادگستری و ملی پوش سابق کشور، خبر درست و مستندی در دست نیست و اقدامات امنیتی و سیاسی مسئولان نیز تاکنون منجر به تعیین تکلیف وضعیت نهایی آنها یا رهایی آنان از این گروگان گیری نشده است؟!

بنا به گزارش و خبر منتشره از سوی گروگان گیرها در فضای مجازی، با انعکاس تصاویر گروگان ها، در مقام مطالبه 5 میلیون دلار برای آزادی آنها برآمده و ظاهراً، در تماس های خویش نیز نسبت به مطالبه و تکرار میزان مزبور تاکید داشته اند؟! خانواده گروگان ها؛ مضطرب، مستاصل و نگران نسبت به سرنوشت نامعلوم فرزندان خود و منتقد نسبت به روند تحقیقات و اقدامات پلیسی و امنیتی مربوطه و عدم اطلاع رسانی درست نسبت به آنها بوده(2) و ورود به سومین ماه از گروگان گیری فرزندان آنها و بی اطلاعی از سرنوشت نهایی آنان، بر این نگرانی و آه و اندود آنها در ماه مبارک رمضان افزوده است.!

در اینکه، آدم رباها چه کسی یا گروهی بوده و با چه هدف و انگیزه ای در مقام حمله مسلحانه به یک اتومبیل شخصی و سواری در حریم قلمرو سیاسی و جغرافیایی دولت ایران برآمده؟، موضوعی است که که با وجود مواضع تناقض آمیز و تعارض بار مسئولان مختلف، مبنی بر شخصی بودن یا نامعلوم بودن انگیزه آدم رباها و ....،(3)، نیازمند مطالعه و بررسی بیشتر مراجع امنیتی و مسئولان دولتی و سیاسی است، اما آنچه در این میان اهمیت دارد؛ وضعیت نامعلومِ سرنوشت گروگان ها و لزوم تعیین تکلیف فوری و قطعی وضعیت سلامت آنها و رفع نگرانی خانواده های آنها و نیز تامین همه جانبۀ امنیت مرزها و شهرهای مرزی کشور در عمل، و پیشگیری از وقوع و تکرار حوادث تاسف بار مشابه و نیز عذر خواهی رسمی رئیس جمهور و دولت از خانواده مرحوم غفاری و گروگان ها و شخص آنها، به لحاظ عدم تامین امنیت لازم نواحی مزبور و سلب عملی امنیت عملی از اتباع آنها در داخل کشور و لزوم جبران خسارات وارده از حیث مادی و معنوی و متعاقباً، تعقیب قانونی و بین المللی مراتب نسبت به اقدامات مهاجمان نامعلوم و تروریست های مزبور بوده است که باید دولت و رئیس جمهور در مقام اثبات شعارها و وعده های انتخاباتی مبتنی بر " اعتدال، تدبیر، امید،عقلانیت، قانونمندی، حقوق اساسی و شهروندی مردم" و ...، در راستای وظایف قانونی مقرر در قانون اساسی نسبت به انجام مراتب مزبور، تسریعاً اقدام نموده و دلائل عدم تامین امنیت لازم و کامل مرزها را به مردم و شهروندان با صداقت، صراحت و شفافیت مسئولانه و مستند گزارش نمایند.

بی شک، سکوت خبری جامعه ورزشی و خصوصاً، جامعه حقوقی و وکالتی کشور و نهادهای وکالتی ایران نسبت به گروگان گیری یک وکیل دادگستری و عدم هرگونه اقدام جدی و موثر در این باره و تلاش برای رفع نگرانی خانواده های این گروگان های محترم و دربند،حکایت تاسف بار دیگری است که باید به آنها نیز تذکر داد.! هیات مدیره کانون وکلای آزربایجان غربی، چندی پیش نسبت به درج خبر گروگان گیری همکار محترم، آقای مهدی حسینی؛ وکیل دادگستری، منتشره در سایت آن کانون، خواستار پیگیری جدی وضعیت وی شده است(4)، اما با وجود مکاتبه اینجانب با آن هیات مدیره، مبنی بر اعلام وضعیت بیشتر ایشان و طرح پیشنهاد برای همکاری در این باره برای تعقیب جدی و موثر مراتب، از هرگونه اعلام وصول یا حتی، پاسخی نسبت به مراتب مزبور، بنا به دلائل نامعلومی خودداری نموده اند و نتیجۀ بعدی اقدامات آنها نیز منعکس و منتشر نشده است؟!

اقدام منفعلانه و غیر موثر جامعه حقوقی و وکالتی کشور نسبت به گروگان گیری این حقوقدان و وکیل محترم دادگستری و ملی پوش سابق و محترم کشور به مانند سکوت عملی جامعه ورزشی کشور، نه تنها تاسف بار بوده، بلکه نشان از عدم توجه آنها نسبت به وظایف قانونی و صنفی خود نسبت به وکلای دادگستری متبوعه خویش، برابر موازین حقوقی و قانونی داخلی و نیز اسناد بین المللی مربوط به وکالت می باشد.!

تعرض به یک وکیل دادگستری و گروگان گیری نسبت به یک وکیل دادگستری، به منزلۀ تعرض به جامعه وکالتی و گروگان گیری نسبت به جامعه و صنف وکلای کشور بوده و هر وکیل متعهد، قانونمند و مسئولی باید نسبت به این مهم و وقایع مشابه و نقض حریم حرفه ای و قانونی صنف وکالت بی تفاوت نبوده و نسبت بدان واکنش حرفه ای، قانونمند و مسئولانه نشان داده و نیز نسبت به سرنوشت ملی پوش سابق کشور نیز بعنوان یک ورزشکار و قهرمان نام آور و نیز یک شهروند محترم بی تفاوت نبوده و در تلاش برای تعیین تکلیف سرنوشت نهایی آنها و نجات جسم و جان آن و مرعی داشتن حقوق شهر وندی و بین المللی آنها، با استفاده از امکانات و فرصت های صنفی و قانونی برآیند، والا ماحصل صحبت؛ تکرار مکررات خواهد بود.

 

پی نوشت ها و منابع :
1- محمد رضا زمانی درمزاری(فرهنگ)، نامه یک حقوقدان به رئیس جمهور در قتل مرزبان ایرانی، خبرآنلاین، http://www.khabaronline.ir/detail/346450

 

2- همشهری، شماره 6289، مورخ 10/4/1393، ص 19

3- http://www.entekhab.ir/fa/news/165866

4- http://west-bar.org/index.php/2012-12-28-18-38-08/2012-12-28-18-39-50/305-2014-05-10-07-08-56

منبع- نویسنده: دانشنامه حقوق - http://lawwiki.ir محمد رضا زمانی درمزاری( فرهنگ، وکیل پایه یک دادگستری

لایک و ارسال این مطلب در فیس بوک
ارسال این مطلب به یک دوست : File engine/modules/imp.send.news/send_news.php not found.
بازدید کننده گرامی ، شما به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.
نظرات (1)

حسین 20/04/1393 - 10:17
متاسفانه با این فعالیت ها در کشور برخورد درستی صورت نگرفته وتا زمانی که برنامه درستی در این قبال در دستور کار نباشد در آینده نیز شاهد این اتفاقات خواهیم بود . کشور پاکستان از لحاظ حقوق بین الملل مسئول این اتفاقات می باشد که دولت ایران در این باره موضع جدی اتخاذ نمیکند . حتی برخورد با اراذل واوباش در تهران و برخی از شهر ها نیز حالت نمایش به خود گرفته و این افراد با وجود شرارت های فرواون به مجازات واقعی محکوم نشده اند . بهر حال برای آزادی این عزیزان در این ماه عزیز دعا میکنیم .
نقل قول کردن          1

دیدگاه شما
نام شما:
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم):
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
سوال:
چهار بعلاوه چهار(به عدد)   پاسخ:
اشتراک ایمیل 

شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک دانشنامه و انجمن شده و از بروزسانیها مطلع شوید. لازم به ذکر است ایمیل های ثبت شده به هیچ وجه منتشر نخواهد شد و کاربران میتوانند ایمیل خود را بدون دغدغه و ترس از انتشار ایمیلشان اقدام به اشتراک نمایند

بپرسيد،مشاوره حقوقي آنلاين - مرجع پاسخگويي به سوالات حقوقي ،کيفري،نيروهاي مسلح ، حقوق کار-پرسشهاي حقوقي