رابطه نامشروع » دانشنامه کامل حقوقی


ثبت نام در سایت    ورود به سیستم
اجازه


رابطه نامشروع

رده: + مجموعه مقالات / جرم شناسي / حقوق اسلام(فقه)

حتما شما هم این جمله را شنیده‌اید كه عشق و نفرت دو روی یك سكه هستند. كافی است یك‌بار به یكی از دادگاه‌های خانواده مراجعه كنید تا با دیدن همسرانی كه برای طرح شكایت یا جدایی به دادگاه آمده‌اند، مصداق عینی چنین جمله‌ای را ببینید.

خیانت و داشتن روابط نامشروع یكی از اولین اتهام‌هایی است كه همسران هنگام اختلاف، یكدیگر را به آن متهم می‌كنند. در قانون نیز شكایتی با عنوان رابطه نا مشروع به رسمیت شناخته شده و از سوی قضات مورد رسیدگی و صدور حكم قرار می‌گیرد. تعریف این جرم، نحوه رسیدگی به آن، برخورد قانون با آن و... مواردی است كه در این مقاله به آن پرداخته شده است.

رابطه نامشروع از جمله جرائمی است که قانونگذار ایران در فصل هجدهم قانون مجازات اسلامی  در موضوع جرائم ضد عفت و اخلاق عمومی ماده ۶۳۷ را به آن اختصاص داده است بر این مبنا هرگاه زن ومردی که بین آنها علقه زوجیت نباشد،مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا ،از قبیل تقبیل یا مضاجعه شوند ،به شلاق تا نودونه ضربه محکوم خواهند شدواگر عمل با عنف و اکراه باشد فقط اکراه کننده تعزیر می شود.. و در ماده ۶۳۸ ق.م.ا. آمده است: «هر كس علناً در انظار و اماكن عمومي و معابر تظاهر به فعل حرام نمايد علاوه بر كيفر عمل به حبس از ۱۰ روز تا ۲ ماه يا تا ۷۴ ضربه شلاق محكوم مي‌گردد و در صورتي كه مرتكب عملي شود كه نفس آن داراي كيفر نمي‌باشد ولي عفت عمومي را جريحه‌دار نمايد، فقط به حبس از ۱۰ روز تا دو ماه يا تا ۷۴ ضربه شلاق محكوم خواهد شد». در ارتباط با جرائم منافي عفت در فصل هيجدهم كتاب پنجم قانون مجازات اسلامي عناوين مجرمانه ذيل وجود دارد: 

الف)- رابطه نامشروع يا عمل منافي عفت غير از زنا؛ 
ب)- زنا با اقرار كمتر از چهار مرتبه؛. 
ج)- قرار گرفتن دو مرد به طور برهنه در زير يك پوشش؛ 
د)- بوسيدن از روي شهوت؛ 
ه)- قرار گرفتن دو زن به طور برهنه زير يك پوشش؛. 
و)- حضور زنان درمعابر و انظار عمومي بدون حجاب شرعي؛ 
ز)- تظاهر به عمل حرام (علناً در انظار و اماكن عمومي)؛ 
ح)- داير كردن اماكن فساد؛ 
ط‌)- پوشيدن لباس و آرايش خلاف شرع و موجب فساد؛ 
ي)- به نمايش گذاشتن عكس يا فيلم‌هاي مبتذل و تجارت آنها. 
اعمال مذكور با صراحت در قوانين مدون جمهوري اسلامي ايران عنوان شده است. چنانچه گفته شد همه اعمال منافي عفت درقوانين موضوعه عنوان نگرديده است. بعضي از اعمال مانند: «روسپي‌گري»، «تشويق جوانان به فساد و شهوتراني»، «ازاله بكارت بدون زنا»، «اعاشه از عوايد فحشاء زنان» و نظاير اينها عنوان كيفري خاصي ندارد. 

این عمل اینقدر قبیح است که قانون مجازات شلاقی را برای آن در نظر گرفته که برای حد شرب خمر در نظر نگرفته است ،این نشانه قبح ذاتی رابطه نامشروع است.شاید برخی تصور كنند وجود رابطه زوجیت میان همسران به آنها اجازه می‌دهد تا در ملاءعام به یكدیگر به شكلی غیرطبیعی ابراز محبت كنند. جالب است بدانید در ماده 638 قانون مجازات اسلامی در ارتباط با جرایم و اعمال منافی عفت آمده است هر كس علنا در انظار و اماكن عمومی ‌و معابر تظاهر به عمل حرامی ‌نماید، این كار او مجازات دارد و به حبس از 10 روز تا دو ماه یا تا 74 ضربه شلاق محكوم می‌شود و در صورتی كه مرتكب عملی شود كه نفس عمل دچار كیفر نمی‌باشد  مثل روبوسی زن و شوهر  ولی عفت عمومی‌ را جریحه‌دار نماید، فقط به حبس از 2 روز تا دو ماه یا تا 74 ضربه شلاق محكوم می‌شود. این مساله نشان می‌دهد روابط زن و شوهر در خارج از چارچوب حریم منزل از نظر قانون قبیح است. البته قانون در رسیدگی به چنین جرائمی‌ طبق گفته مهاجری همه شرایط و اوضاع و احوال را در نظر می‌گیرد و تنها در صورتی مرتكب جرم را مجازات می‌كند كه مشخص شود او سوء‌نیت داشته است. مثلا اگر زن و شوهری بعد از یك سفر طولانی در فرودگاه با هم مواجه شوند، طبیعتا این مساله جرم تلقی نمی‌شود، اما مواردی وجود داشته كه مردی با همسر خودش و زنی دیگر در خانه‌ای تنها بوده و با همسر خودش رفتاری را كرده تا در زن دیگر زمینه سوء‌استفاده ایجاد كند و قانون نیز با چنین مساله‌ای برخورد كرده است.

 استماع تلفنی و یا پیامک به عنوان تنها سند یک پرونده مورد استناد قرار نمی‌گیرد زیرا دیوان عالی کشور آنرا رد خواهد کرد اما مکالمات قرینه بسیار قوی هستند برای رسیدن به ارتکاب جرم و روشن شدن حقیقت 

آیا زن وشوهری که با هم ازدواج کرده اند ولی ازدواج آنها ثبت نشده هم مشمول این ماده می شوند؟

نه هر چند عدم ثبت ازدواج بموجب ماده ۶۴۵ قانون مجازات اسلامی جرم است ولی چون بین آنها علقه زوجیت وجود دارد مشمول این ماده نمی شوند.

زنان و مردان در شكایت رابطه نامشروع چه می‌گویند؟

در شكایت‌هایی كه خانم‌ها علیه همسران خود مطرح می‌كنند مواردی كه سبب شكایت رابطه نامشروع شده این‌گونه است كه زنی آمده از همسر خود شكایت كرده كه با زنی رابطه نامشروع دارد، اما در بررسی دادسرا مشخص شده كه رابطه شوهرش با یك زن دیگر صرفا رابطه كاری بوده است و فقط در طول یك مسیر مشخص مرد همكار خانمش را سوار خودروی خود كرده و زن با دیدن این صحنه از این مساله تلقی رابطه نامشروع كرده است. در پرونده‌ای دیگر زنی از تلفن همراه همسرش پیامكی را پیدا كرده كه از طرف دوست مذكر مرد ارسال شده، اما چون الفاظ موجود در پیامك ناجور و مشكوك‌بوده، همسر مرد تصور كرده فرستنده آن یك زن بوده و این تصور ایجاد‌شده كه میان او و همسرش رابطه نامشروع وجود داشته است. در مورد مردها نیز در یك پرونده زنی به دیدن پدر و مادرش می‌رفته و چون شوهرش سختگیری می‌كرده به شوهرش چیزی نگفته و همسرش نسبت به این رابطه مشكوك شده است. در پرونده ای دیگر زنی بدون اطلاع همسرش به خانواده خود كمك می‌كرده و این مساله سبب مشكوك‌شدن همسر و طرح شكایت شده است. یا در پرونده‌ای دیگر زنی بدون اطلاع همسرش به ورزشگاه می‌رفته و شوهرش وقتی خانه تلفن می‌كرده او جواب نمی‌داده و حضور نداشته و این مساله سبب شكایت شوهر شده است. در تمامی ‌این موارد، ادعاهای شاكی بررسی و مشخص شده این ادعاها صحت نداشته است

بهتر است همسران شرایط و اوضاع و احوال خود را در نظر بگیرند و اگر روابط كاری یا مسائلی از این دست دارند، با صداقت آن را با همسر خود در میان بگذارند. او همچنین به مساله «دفاع مشروع» نیز به عنوان یكی از مسائل مرتبط با این موضوع اشاره می‌كند و می‌گوید: «در قانون بحثی با عنوان دفاع مشروع وجود دارد و معنی آن این است كه اگر مردی همسر خود را در حین ارتكاب عمل زنا با شخص دیگری ببیند می‌تواند هم مرد و هم همسر خود را بكشد. این مساله نیز تنها در شرایطی قابل پذیرش است كه مرد این دو نفر را اصطلاحا در یك فراش یعنی روی تخت یا میز ببیند. البته اگر مرد برای چنین كاری برنامه‌ریزی كند و برای همسرش توطئه یا دام بچیند، با قتل همسرش و فرد دیگر مرتكب قتل شده و قصاص خواهد شد. اگر هم به آنها صدمه‌ای جز كشتن بزند متناسب با آن مجازات می‌شود

چه كسی می‌تواند شكایت كند؟ 

در قانون مجازات اسلامی‌ پایران بر اساس قانون آیین دادرسی كیفری كه شیوه و چگونگی رسیدگی به جرائم را مشخص می‌كند، جرم رابطه نامشروع از جرائمی‌ محسوب می‌شود كه نیاز به شاكی خصوصی ندارد. معنی ساده جمله این است كه نیروی انتظامی‌ یا مدعی‌العموم می‌تواند شخصا و بدون این‌كه شاكی خصوصی شكایت كند، وارد رسیدگی به این جرم شوند. شاید شما هم بارها در نزدیكان و دوستان خود با مواردی برخورد كرده‌اید كه مثلا دختر و پسری توسط نیروی انتظامی‌ دستگیر و پس از رفتن به كلانتری به دادسرا هدایت شده‌اند و در آنجا پس از اطلاع به پدر و مادر دختر و اعلام این مساله كه آنها با هم آشنا یا نامزد هستند، پرونده بسته شده است. در چنین مواردی در صورت شكایت خانواده دختر از پسر، دختر برای معاینه به پزشكی قانونی معرفی و در صورت وجود مشكلی خاص، پرونده مراحل دیگر رسیدگی خود را طی می‌كند. علت اطلاع دادن چنین مساله‌ای به خانواده دختر نیز این است كه در مورد چنین مسائلی دختران بسیار حساس هستند و بسادگی گول می‌خورند. در جامعه ما نیز حتی پسرانی كه علایق مذهبی ندارند هیچ‌گاه برای ازدواج به سراغ دختری كه فریب خورده نمی‌روند و به همین دلیل با اطلاع موضوع به خانواده دختر، از میزان آسیب‌پذیری دختران در مورد چنین مسائلی كاسته می‌شود. این‌كه چرا در ادامه رسیدگی قانون و نمایندگان آن خود به این موضوع رسیدگی نمی‌كنند، موضوعی است كه مهاجری در تشریح آن به احكام دینی اشاره می‌كند و می‌گوید: در احكام دینی اسلام و مستندات و روایتی كه از شرع اخد شده، تاكید شده كه تحقیق و تفحص درخصوص این جرم قبیح و ناشایست است.  در دین اسلام موارد فراوانی ذكر شده كه درخصوص مسائل اخلاقی و جنسی خیلی تحقیق نكنید. حتی زمانی كه فردی نزد پیامبر اسلام آمدند و گفت زنا كرده‌ام حضرت این حرف را نشنیده گرفتند. به همین دلیل نیروی انتظامی ‌و مراجع قضایی تنها زمانی به این جرم رسیدگی می‌كنند كه شكل جرم علنی و آشكار باشد و ارتكاب آن از سوی افراد عفت جامعه را جریحه‌دار كند؛ مثلا اگر نیروی انتظامی‌ با افرادی كه در یك پارتی مختلط هستند برخورد می‌كند تنها به این دلیل است كه در چنین محیطی فسق و فجور خیلی آشكار است و این موضوع باعث می‌شود عفت عمومی‌ جریحه‌دار شود، اما اگر دختر و پسری در خیابان با هم راه بروند یا در پارك با هم بنشینند، این مساله قابل برخورد قضایی نیست و به نظرم مشمول آن ماده 637 نمی‌شود؛ اما اگر همین دختر و پسر در پاركی نشسته باشند كه در آن خانواده‌ای هم حضور دارد و در این محل حركات نامتعارف انجام دهند و این خانواده از رفتار آنها ناراحت و اذیت شوند، قانون می‌تواند با آنها برخورد كند، زیرا در چنین وضعیتی نیروی انتظامی ‌جرم آنها را مشهود تلقی می‌كند. البته اگر دختر و پسری در هر موقعیتی دست همدیگر را بگیرند، چون علقه زوجیت میان آنها وجود ندارد این كار آنها حرام است. 

رابطه نامشروع چگونه در دادسرا مطرح می‌شود؟

 همسران هنگام بروز اختلاف‌های خانوادگی برای رسیدگی به شکایت‌هایشان یا به دادگاه خانواده مراجعه و دادخواست حقوقی ارائه می‌دهند یا در مواردی خاص سراغ دادسرا و طرح شکایت کیفری می‌روند. جرم رابطه نامشروع شکایتی است که می‌توان در تمام ‌دادسراها آن را طرح و پیگیری کرد.

  در شهر تهران دادسرایی تخصصی با عنوان دادسرای ارشاد نیز برای رسیدگی به این جرم تعیین شده که افراد می‌توانند با مراجعه به این محل دادخواست خود را به این دادگاه تخصصی ارائه دهند، اما این مساله مانع از رسیدگی به این شکایت در دادسراهای عمومی‌ نیست. البته گاهی دادسراهای مختلف چنین پرونده‌هایی را برای دادسرای ارشاد ارسال می‌کنند تا در آن محل مورد رسیدگی قرار گیرد،

 اما در شهرستان‌ها این شکایت در دادسراها رسیدگی می‌شود. شیوه رسیدگی هم مانند دیگر جرائم کیفری است و دادگاه با احضار متهم و بازجویی از وی وارد رسیدگی به پرونده می‌شود.

  نکته جالب توجه این است که بر خلاف دادگاه‌ها و دادسراهای دیگر که خبرنگاران با مجوزهای لازم امکان حضور در جلسات دادگاه و تهیه گزارش از دادسراها را دارند، دادسرای ارشاد هیچ خبرنگاری را برای تهیه گزارش نمی‌پذیرد و درباره پرونده‌هایی که در این دادسرا مورد رسیدگی قرار می‌گیرد نیز هیچ گونه اطلاع رسانی صورت نمی‌گیرد. چنین مساله‌ای از نگاه مهاجری به این دلیل است که ممکن است بیان و گزارش چنین موضوع‌هایی باعث اشاعه فساد و فحشاء شود و در نتیجه قبح این مسائل از بین برود. به همین دلیل در اطلاع رسانی این پرونده‌ها نیز ملاحظه‌های فراوانی لحاظ می‌شود.

   زنان و مردانی که با در دست‌داشتن چنین شکایت‌هایی به دادگستری ویادادسرا مراجعه می‌کنند،  شکایت خود را چنین مطرح می‌کنند«در بیشتر مواردی که موضوع شکایت رابطه نامشروع است، شاکی مدعی می‌شود همسرش غیر از او با فرد دیگری نیز رابطه دارد. گاهی نیز همسران داشتن چنین رابطه‌ای را به یکدیگر نسبت می‌دهند و هر دوی آنها علیه یکدیگر شکایت می‌کنند. علت طرح چنین شکایت‌هایی نیز همیشه وجود چنین رابطه ای نیست بلکه در برخی موارد یکی از طرفین دچار توهم است یا این‌که به خاطر بدبینی یا دوست داشتن زیاد، همسر خود را به این مورد متهم می‌کند. در برخی موارد نیز همسران حریم خانواده را رعایت نمی‌کنند و با برخی رفتارهای خاص خود سبب بروز سوء ظن در همسر خود می‌شوند.»

  برای شکایت رابطه نامشروع نیز شیوه‌هایی همچون اقرار، شهادت، دلایل و مدارک، علم قاضی و اماره برای اثبات جرم وجود دارد.

شيوه هايي براي اثبات جرم 

در دنياي امروز و با پيشرفت فناوري دامنه ارتباط هاي انساني نيز گسترش يافته است. بسياري از همسران با ديدن تلفن همراه همسرشان و خواندن پيامي كوتاه ممكن است نسبت به آنها مشكوك شده و تصور كنند همسر آنها با فردي غير از او رابطه دارد. اما سوال اينجاست كه آيا پيامك مي تواند دليلي بر وجود رابطه نامشروع باشد؟ پاسخ مهاجري به اين سوال اين گونه است: «در چنين پرونده هايي علم قاضي بسيار مهم و موثر است. پذيرفتن اين مساله بستگي به نظر قاضي دارد و او شرايط و اوضاع و احوال را در نظر مي گيرد. ممكن است قاضي چنين مساله اي را به عنوان يك اماره بپذيرد و ممكن است قبول نكند.» 
    براي شنود تلفن متشاكي يا متهم علاوه بر اجازه قاضي پرونده، نياز به اجازه قاضي ويژه اي نيز هست فيلم و عكس نيز از ديگر مواردي است كه از نظر برخي افراد ممكن است بتوان با آن رابطه نامشروع را ثابت كرد، اما نظر اين قاضي دادگستري چيز ديگري است: «در مورد چنين پرونده هايي اغلب شهادت شهود و اقرار به عنوان دليل ارتكاب جرم مورد پذيرش قرار مي گيرد و فيلم و عكس ادله اثبات جرم تلقي نمي شوند و فقط ممكن است براي قاضي به عنوان اماره و نشانه تقلي شود، زيرا مواردي وجود داشته كه فيلم يا عكس ساختگي بوده و مونتاژ شده است تا آبروي فردي ريخته شود. چنين مسائلي نيز با توجه به پيشرفت فناوري براحتي قابل انجام است و به همين سبب قضات به چنين مسائلي توجهي جدي ندارند.»

مضاجعه یعنی چه؟تقبیل چیه؟

مضاجعه یعنی همبستر شدن وتقبیل یعنی بوسیدن.

باید توجه داشت مصادیق جمع آوری شده در این ماده حصری نیستند وهر عملی که مثل آنها باشد نیز مشمول این ماده خواهد شد.

علقه زوجیت چه ارتباطی به موضوع دارد؟منظور از علقه زوجیت رابطه زن وشوهری است .

آیا صرف مکاتبه بین زن ومرد برای ازدواج جرم است؟

نه بموجب نظریه مشورتی شماره ۹۷۹/۷-۲/۳/۶۲ اداره حقوقی قوه قضائیه صرف مکاتبه مبنی بر ابراز علاقه به ازدواج بین زن ومردی که فاقد موانع نکاح باشند جرم تلقی نمی شود.

اگر ما از رابطه مان قصد تلذّذ نداشته باشیم آیا بازهم مشمول این ماده می شویم؟بازهم جرم است؟

قصد تلذّذ وبهره گیری جنسی سوء نیت خاص این جرم نیست بلکه انگیزه ارتکاب این جرم می باشد پس هیچ تاثیری در ارتکاب جرم ندارد وقبح این عمل زشت را نمی پوشاند .

باید دانست وتوجه داشت بلوغ وعقل واختیار مرتکبان شرط تحقق این جرم می باشد.

 سوال ديگري كه در ذهن اغلب مخاطبان جام جم وجود دارد اين است كه آيا دادسرا در صورت درخواست شاكي، دستوري براي بررسي پرينت پيامك هاي متشاكي خواهد داد؟ پاسخ مهاجري به اين سوال نيز اين گونه است: «براي شنود تلفن متشاكي يا متهم در مراجع قضايي علاوه بر اجازه قاضي پرونده نياز به اجازه قاضي ويژه اي نيز هست كه با عنوان قاضي شنود در دادگاه يا دادسرا حضور دارد. قاضي شنود نيز فردي است كه ابلاغ خاص و ويژه اي از رياست قوه قضاييه دارد ولي بر اساس دستور مقامات عالي قضايي، روال دادسرا و دادگاه اين است كه در پرونده هاي مربوط به مسائل اخلاقي قاضي رسيدگي كننده و قاضي ويژه اجازه شنود را نمي دهند و به همين دليل دادگاه در چنين مساله اي وارد نمي شود.»

رابطه نامشروع میان زن و شوهر!

 جالب است بدانید در ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی در ارتباط با جرایم و اعمال منافی عفت آمده است هر کس علنا در انظار و اماکن عمومی ‌و معابر تظاهر به عمل حرامی ‌نماید، این شاید برخی تصور کنند وجود رابطه زوجیت میان همسران به آنها اجازه می‌دهد تا در ملاءعام به یکدیگر به کار او مجازات دارد و به حبس از ۱۰ روز تا دو ماه یا تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم می‌شود

و در صورتی که مرتکب عملی شود که نفس عمل دچار کیفر نمی‌باشد  مثل روبوسی زن و شوهر  ولی عفت عمومی‌ را جریحه‌دار نماید، فقط به حبس از ۲ روز تا دو ماه یا تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم می‌شود. این مساله نشان می‌دهد روابط زن و شوهر در خارج از چارچوب حریم منزل از نظر قانون قبیح است.

البته قانون در رسیدگی به چنین جرائمی‌ُِ  همه شرایط و اوضاع و احوال را در نظر می‌گیرد و تنها در صورتی مرتکب جرم را مجازات می‌کند که مشخص شود او سوء‌نیت داشته است. مثلا اگر زن و شوهری بعد از یک سفر طولانی در فرودگاه با هم مواجه شوند، طبیعتا این مساله جرم تلقی نمی‌شود، اما مواردی وجود داشته که مردی با همسر خودش و زنی دیگر در خانه‌ای تنها بوده و با همسر خودش رفتاری را کرده تا در زن دیگر زمینه سوء‌استفاده ایجاد کند و قانون نیز با چنین مساله‌ای برخورد کرده است .

 کلام آخر

 براساس این گزارش «جرم رابطه نامشروع موضوع مادهِ 637 قانون مجازات اسلامی از جرایم غیر قابل گذشت محسوب می‌شود». البته در رابطه با موضوع رابطه نامشروع می‌توان ازنظریه های مشورتی ارایه شده نیز کمک گرفت. براساس نظریه مشورتی 1611/7 مورخ 18/2/1380 جرم مذکور دارای ماهیت عمومی بوده و به همین علت در مادهِ 727 قانون مجازات اسلامی (که جرایم قابل گذشت احصاء شده است) بیان نشده است. همانگونه که گفته شد مجازات مرتکبان جرم ارتباط نامشروع و عمل منافی عفّت نیز غیر از زنا تا 99 ضربه شلاق است. البته اختیار تعیین حداقل کیفر (یک ضربه شلاق) یا حداکثر کیفر (99 ضربه شلاق) با دادگاه است و می‌تواند با توجه به شخصیت مرتکبان و اوضاع و احوال مربوط به جرم، مجازات آنان را از یک تا 99 ضربه شلاق تعیین کند و در نهایت این که برای کاهش زمینه های این جرم علاوه بر برخوردهای قاطع قانونی نیازمند بسترسازی فرهنگی با گسترش انگاره های اخلاقی هستیم.

 نمونه رای دادگاه در خصوص جرم رابطه نامشروع

رای دادگاه

 در خصوص شکایت آقای / خانم …………. فرزند ………… بر علیه آقا / خانم …………… فرزند …………… معروف به …….. سن ……. اهل ………… ساکن ……….. مذهب …………. شغل …………….. متاهل / مجرد ، فاقد / با سابقه موثر کیفری / در بازداشت و خانم ……….. فرزند …….. معروف به …………. سن ……… اهل ……………. ساکن ………….. مذهب …………. شغل ……………. متاهل/مجرد ، فاقد/ با سابقه موثر کیفری ، آزاد / در بازداشت ، دائر بر روابط نامشروع : دادگاه با عنایت به گزارش نیروی انتظامی و اظهارات متهمین در تحقیقات مقدماتی و تمکیلی و در جلسات دادگاه و اظهارت ضد و نقیض آنان و نحوه دستگیری متهمین بزه انتسابی محرز و مسلم دانسته و مستندا به ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی حکم به تحملل ۹۹ ضربه شلاق تعزیری صادر و اعلام می نماید ، رای صادره حضوری و ظرف بیست روز پس از ابلاغ قابل تجدیدنظر در محاکم تجدیدنظر استان می باشد .

 رئیس / دادرس شعبه …………… دادگاه عمومی ……….

منبع- نویسنده: دانشنامه حقوق - میزان

لایک و ارسال این مطلب در فیس بوک
ارسال این مطلب به یک دوست : File engine/modules/imp.send.news/send_news.php not found.
بازدید کننده گرامی ، شما به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

دیدگاه شما
نام شما:
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم):
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
سوال:
چهار بعلاوه چهار(به عدد)   پاسخ:
اشتراک ایمیل 

شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک دانشنامه و انجمن شده و از بروزسانیها مطلع شوید. لازم به ذکر است ایمیل های ثبت شده به هیچ وجه منتشر نخواهد شد و کاربران میتوانند ایمیل خود را بدون دغدغه و ترس از انتشار ایمیلشان اقدام به اشتراک نمایند

بپرسيد،مشاوره حقوقي آنلاين - مرجع پاسخگويي به سوالات حقوقي ،کيفري،نيروهاي مسلح ، حقوق کار-پرسشهاي حقوقي