توضیحی مختصر پیرامون كليات عاريه در حقوق فرانسه


ثبت نام در سایت    ورود به سیستم
اجازه


توضیحی مختصر پیرامون كليات عاريه در حقوق فرانسه

رده: + مجموعه مقالات / حقوق تطبيقي

1.  تعريف و عناصر تشكيل دهنده عاريه.- عاريه عقدي است كه توسط آن، يكي از طرفين، معير، مالي -يا چندين مال- را به طرف ديگري، مستعير، واگذار مي‌نمايد، با اين تعهد كه اين شخص اخير پس از آنكه آن مال را طي يك زمان مشخص مورد استفاده قرار داد، خود آن و يا ارزش آن را برگرداند.

 

 ماده 1874 قانون مدني تنها دو نوع عاريه را تفكيك مي‌دهد: ‌اولا، عاريه براي استفاده يا عاريه؛ ثانيا عاريه براي مصرف يا عقد قرض. كتاب سوم قانون مدني، مواد 1874 تا 1914 قصل دهم را به عاريه اختصاص مي‌دهد. در حالي كه مواد 1875 تا 1891 عاريه براي استفاده را مطرح مي‌سازند، عاريه براي مصرف موضوع مواد 1894 تا 1904 قرار مي‌گيرند و عاريه به بهره در مواد 1905 تا 1914، زيرا در اين قسم اخير، مورد خاصي از عاريه براي مصرف است. مواد 1909 تا 1914 ناظر به بهره‌ها هستند.

 

2.  در دكترين كلاسيك، عاريه را عقد عيني تصور مي‌كردند، يعني به عنوان عقدي كه تنها از انجام تأديه تعهد يكي از طرفين ناشي مي‌شود كه واگذاري يك مال است. با وجود آنكه مفهوم عقد عيني در دسته‌بندي‌هاي مواد 1101 به بعد قانون مدني وجود ندارد، نويسندگان اين قانون به اين مفهوم بسيار علاقمند بودند. وجود عقد عيني بر دو عنصر تشكيل دهنده متكي است: اولا تعهد به استردادي قابل تصور نيست كه بر شخصي سنگيني كند كه مال را دريافت نداشته است. در ثاني، ماده 1875 قانون مدني عاريه براي استفاده را به عنوان عقدي تعريف مي‌كند كه توسط آن يكي از طرفين مالي را به ديگري تسليم مي‌نمايد. مسلما، پيش از واگذاري مال، در هنگام تبادل دو رضا، تعهداتي به وجود مي‌آيند. از نظر موافقان اين نظر، در اينجا پيش عقدي وجود دارد كه با عقد در معناي حقيقي تفاوت دارد.

 

 . امروزه، مفهوم عقد عيني دست‌خوش مجادلاتي گرديده است. دكترين حاكم، كه عقيده دارد اراده به نسبت واگذاري مال نقش مهم‌تري را بازي مي‌كند، مفهوم عقد عيني را طرد مي‌كند (در حكمي از ديوان، هبه دستي را كه اعتبار آن مستلزم واگذاري مال است، تنها عقد عيني واقعي مي‌باشد). در واقع، اين نويسندگان مشاهده مي‌كنند كه از زمان تشكيل عقد تعهداتي وجود دارند و بدين‌سبب، معير بايد، علاوه بر ديگر تعهداتش مستعير را از نقص‌هاي آن مال آگاه سازد. از نظر آنها، عاريه عقدي رضايي است كه دو طرف را ملزم مي‌سازد.

 

4. پذيرفته مي‌شود كه در عمل عاريه، عنصر مادي اساسي وجود دارد كه باعث مي‌شود كه عقود عيني مكاني جنبي را در دسته‌‌بندي‌‌هاي حقوقي اشغال كنند، با كنار گذاشتن اينكه هيچ دليل براي انكار وجد آنها وجود ندارد. وانگهي، ديوان عالي همواره از مفهوم عقد عيني حمايت مي‌كند. بدين‌ترتيب، عاريه مصرف كه عقدي عينيي است، تنها با واگذاري مال مورد عاريه به خود مستعير يا شخص ثالثي شكل مي‌گيرد كه آن را دريافت داشته و به حساب مستعير در اختيار مي‌گيرد. در نتيجه آن، عدم اجراي همراه با تقصير تعهد به عاريه تنها مي‌تواند به اعطاي خسارت منجر شود.

 

5. حقوق تطبيقي.- قانون مدني آلمان (BGB، مواد 607 تا 610) و دكترين قديمي، عاريه براي مصرف (das Darlehen) را به عقد عيني متصف مي‌كنند، زيرا توسط اعلام اراده مرتبط شكل نمي‌گيرد، بلكه با تسليم مال. در حال حاضر، دكترين حاكم، عقد عاريه مصرف را به عنوان عقدي رضايي در نظر مي‌آورد كه با تعهد يك‌جانبه در اختيار قرار دادن مال عاريه داده شده در اختيار مستعير تحقق مي‌پذيرد. دكترين در خصوص عاريه براي استفاده (di Leihe) موضع واحدي را اتخاذ نكرده است.

 

6. دسته‌هاي مختلف عاريه‌ها.- آنها از حقوق روم به ارث رسيده‌اند. كاركرد عاريه براي استفاده يا همان عاريه، تسليم مالي به مستعير است، به خاطر آنكه او به نحو مجاني از آن استفاده ببرد و دست آخر آن را به معير باز پس دهد. در حقوق روم و حقوق قديم فرانسه، در كنار عاريه در معناي خاص، precarium يا ناپايدار، موقتي وجود داشت كه عاريه براي استفاده براي يك مدت ثابت يا براي مدتي مشخص بود. برخلاف عاريه براي استفاده، عقد قرض يا mutuum -از لاتين mutuor,ari= مبادله كردن- معير را مالك اموالي مي‌گرداند كه به او تسليم شده بودند او بايد مقداري مساوي از اموال از يك گونه و مقدار را برگرداند. آن مي‌تواند به طور مجاني يا برطبق ثمني انجام گيرد. اين ثمن، «بهره» نام دارد. عاريه به بهره، به دليل اهميت اقتصادي خود بيش از بيش از عاريه مصرف در معناي مضيق كلمه جدا مي‌شود. به علاوه، عاريه به بهره از تنوع رو به رشد فزاينده‌اي بهره‌مند است.

منبع- نویسنده: www.lawwiki.ir

لایک و ارسال این مطلب در فیس بوک
ارسال این مطلب به یک دوست : File engine/modules/imp.send.news/send_news.php not found.
بازدید کننده گرامی ، شما به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

دیدگاه شما
نام شما:
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم):
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
سوال:
دو بعلاوه دو (به عدد)   پاسخ:
اشتراک ایمیل 

شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک دانشنامه و انجمن شده و از بروزسانیها مطلع شوید. لازم به ذکر است ایمیل های ثبت شده به هیچ وجه منتشر نخواهد شد و کاربران میتوانند ایمیل خود را بدون دغدغه و ترس از انتشار ایمیلشان اقدام به اشتراک نمایند

بپرسيد،مشاوره حقوقي آنلاين - مرجع پاسخگويي به سوالات حقوقي ،کيفري،نيروهاي مسلح ، حقوق کار-پرسشهاي حقوقي