دادسراهاي تخصصي بایدها و نبایدها


ثبت نام در سایت    ورود به سیستم
اجازه


دادسراهاي تخصصي بایدها و نبایدها

رده: + مجموعه مقالات / آيين دادرسي كيفري

 

مهدي تيماجي*

صرف‌ نظر از اینکه دادسراها در معیت دادگاه‌ها تشکیل و انجام وظیفه می‌کنند و وظیفه اصلی و عمده آن‌ها تعقیب امور جزایی است، ولی به نوبه خود به دادسرای عمومی و اختصاصی تقسیم می‌شوند، به عبارت دیگر دادسرای عمومی در معیت مراجع قضایی عمومی و دادسرای اختصاصی در مراجع اختصاصی تشکیل و انجام وظیفه می‌کنند مانند تشکیل دادسرای کل کشور در معیت دیوان عالی کشور و دادسرای عمومی در معیت دادگاه‌های عمومی جزایی و دادگاه‌های کیفری استان و دادسرای نظامی در معیت دادگاه‌های نظامی و دادسرای ویژه روحانیت انجام وظیفه می‌کند ولی با این که دادگاه انقلاب یک دادگاه اختصاصی است لیکن دادسرای آن با دادسرای عمومی یکی است که تحت عنوان دادسرای عمومی و انقلاب تأسیس شده است، لازم به ذکر است که دادگاه‌های حقوقی و دادگاه های عمومی بخش، نیاز به دادسرا ندارند و رسیدگی به این دعاوی حقوقی به طور مستقیم و بدواً در خود این دادگاه ها رسیدگی می‌شود.

نكته مهمي كه درباره تشكيل اين دادسراها وجود دارد و لازم است بدان توجهي جدي شود اينكه غير از دسته‌بندي و موضوع‌بندي صحیح پرونده‌ها، قضات پیش نیاز اصلی هستند و قضات اين مراجع باید بر اساس تجربه و تخصص دسته‌بندي شوند. اگر قرار بر آن است كه دادسرايي تحت عنوان جرايم مالي تشكيل شود، بايد از قضاتي كه داراي تحصيلات عاليه و تجربه در خصوص پرونده‌هاي مالی هستند، استفاده كرد. نه اينكه قضاتي را با آزمون و خطا به تجربه برسانیم كه در نهايت مانع احقاق حق شود. دانشگاه‌ها هم باید با این ایده از طریق تاسیس تحصيلات تكميلي با گرايشات متناسب با نیاز نظام قضايي همراهی کنند.

نكته آخر هم اينكه تشكيل دادسراي تخصصي الزاما به معناي نكته مثبت براي دستگاه قضا محسوب نخواهد شد. در بعضي از موضوعات كه مراجعه فراوان مردم را به همراه دارد اگر بخواهيم مرجع تخصصي تاسيس كنيم بدين معني است كه مردم براي رسيدگي به حقوق خود از تمامي نقاط شهر بزرگ تهران تنها بايد به آن مرجع رجوع كنند و اين يعني ايجاد مشكل هم براي مردم و هم براي مديريت شهري.

*وكيل پايه يك دادگستري

 

لایک و ارسال این مطلب در فیس بوک
ارسال این مطلب به یک دوست : File engine/modules/imp.send.news/send_news.php not found.
بازدید کننده گرامی ، شما به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

دیدگاه شما
نام شما:
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم):
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
سوال:
دو بعلاوه دو (به عدد)   پاسخ:
اشتراک ایمیل 

شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک دانشنامه و انجمن شده و از بروزسانیها مطلع شوید. لازم به ذکر است ایمیل های ثبت شده به هیچ وجه منتشر نخواهد شد و کاربران میتوانند ایمیل خود را بدون دغدغه و ترس از انتشار ایمیلشان اقدام به اشتراک نمایند

بپرسيد،مشاوره حقوقي آنلاين - مرجع پاسخگويي به سوالات حقوقي ،کيفري،نيروهاي مسلح ، حقوق کار-پرسشهاي حقوقي