لزوم پژوهش در عدالت كيفري


ثبت نام در سایت    ورود به سیستم
اجازه


لزوم پژوهش در عدالت كيفري

رده: + مجموعه مقالات / آيين دادرسي كيفري
جعفر صادق منش*

پژوهش پيرامون عدالت كيفري، مباني و الگوهاي آن نياز هميشگي هر نظامی ‌است كه به حقوق و آزادي‌هاي شهروندان و آسايش، آرامش، رفاه، سعادت و بهروزي آنان اهميت می‌دهد.

 

در انديشه حقوقي اسلام كه نظام جمهوري اسلامی‌ ايران مبتني بر آن است اين حقوق و ارزش‌ها از چنان جايگاهي برخوردار است كه عدالت كه طريق نيل به اين اهداف و ارزش‌ها است خود موضوعيت پيدا كرده و فلسفه وجودي همه برنامه‌هاي دين در قران حكيم «ليقوم الناس بالقسط» اعلام شده است. 

 

 

 

مطالعه فرصت‌ها و چالش‌هاي فراروي عدالت كيفري، نگاهي دوباره‌اي است به راه‌هاي رفته و نرفته و افق‌هاي فراروي قوه‌قضاييه براي تامين بهتر عدالت كيفري.

در اين راستا استفاده از ابزارهايي كه بتوانند با بعد رسانه‌اي و ايجاد درگيري ذهني مستمر چند ماهه توانايي و قابليت بالايي براي فضاسازي و ايجاد گفتمان داشته باشند روشي است كه در دستور كار مسئولان قضايي كشور قرار گرفته است. اما در اين راستا بايد گفت كه عدالت كيفري حتما بر عدالت حقوقي در حوزه قضا و بر ساير انواع عدالت در حوزه اجتماعي اولويت دارد چراكه مهمترين حقوق و آزادي‌ها مانند حق حيات، حق آزادي، تماميت جسماني و معنوي اشخاص در رهگذر عدالت كيفري تامين می‌شود. يكي ديگر از لوازم پژوهش در نظام عدالت كيفري ماهيت علوم انساني و علم حقوق است. همه می‌دانيم كه علوم انساني و به ويژه حقوق از علوم اعتباري به شمار می‌رود و قوانين و مقررات حاكم بر يك كشور ريشه در نوع تفسيري دارد كه در نظام فكري مورد رجوع رهبران، سياست‌گذاران و تصميم‌گيران آن كشور از جهان، انسان، هدف آفرينش و جايگاه او در اين جهان دارد. شايد بر همين اساس باشد كه رهبر فرزانه انقلاب نيز به درستي و با دقت نظري كه دارند ضمن نام‌گذاري دهه حاضر به عنوان دهه پيشرفت و عدالت، همواره بر طراحي مدل بومی‌ در اين زمينه‌ها تاكيد كرده و موضوع نخستين نشست انديشه‌هاي راهبردي در جمهوري اسلامی‌ايران را كه در دي ماه سال 1389 با عنايت ويژه ايشان تشكيل گرديد به همين الگوي اسلامی‌ ايراني پيشرفت اختصاص دادند.علاوه براين ايشان در دومين نشست از اين نشست‌ها نيزكه در ارديبهشت سال 1390 با موضوع عدالت برگزار شد شركت فرمودند. طبيعي است كه اين روش و سيره زمامداري ايشان حجت را بر فعالان حوزه پژوهش‌هاي قضايي و عدالت كيفري هستيم تمام می‌كند تا دست كم در زمينه بسترسازي براي بروز انديشه‌هاي ناظر بر عدالت كيفري، رسالت خود را در اين حوزه، به موقع عملي كنيم.

*سرپرست اداره كل آموزش و پژوهش سازمان قضايي نيروهاي مسلح

لایک و ارسال این مطلب در فیس بوک
ارسال این مطلب به یک دوست : File engine/modules/imp.send.news/send_news.php not found.
بازدید کننده گرامی ، شما به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

دیدگاه شما
نام شما:
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم):
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
سوال:
چهار بعلاوه چهار(به عدد)   پاسخ:
اشتراک ایمیل 

شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک دانشنامه و انجمن شده و از بروزسانیها مطلع شوید. لازم به ذکر است ایمیل های ثبت شده به هیچ وجه منتشر نخواهد شد و کاربران میتوانند ایمیل خود را بدون دغدغه و ترس از انتشار ایمیلشان اقدام به اشتراک نمایند

بپرسيد،مشاوره حقوقي آنلاين - مرجع پاسخگويي به سوالات حقوقي ،کيفري،نيروهاي مسلح ، حقوق کار-پرسشهاي حقوقي