حبس ، مجازات مزاحمان تلفني


ثبت نام در سایت    ورود به سیستم
اجازه


حبس ، مجازات مزاحمان تلفني

رده: + مجموعه مقالات / جرایم رایانه ای

عبدالصمد خرمشاهي*

 

هر گامی که بشر درعرصه تکنولوژی رو به جلو برمی‌دارد، در کنار تسهیلات زیادی که برای او به وجود می‌آید، برخی گرفتاری‌ها و مشکلات هم پدیدار می‌شود. تا زمانی که این مشکلات جنبه استثنایی داشته باشد، قابل کنترل و مهار شدن خواهد بود. سوءاستفاده از تلفن، مانند هر پدیده مجرمانه دیگری که نظم اجتماع را برهم می‌زند، کم‌کم وارد قوانین جزایی شد و برای آن مجازات‌هایی پیش‌بینی شد.

دستاوردهای تکنولوژي و پيشرفت‌هايي كه در همين زمينه در دنيا پيدا شده در جامعه ما بعضي از مردم نه تنها اين پيشرفت‌ها را به صورت نابجا استفاده مي‌كنند بلكه متأسفانه دربعضي موارد شاهد سوءاستفاده از اين تكنولوژي هستيم. براي نمونه كاربرد اتومبيل در همه جاي دنيا مشخص است. مخترع اتومبيل وقتي اين دستگاه را اختراع كرد نظرش كمك به وضع مردم بود، نه مردم‌آزاري. همين تلفن، موبايل، اينترنت و ساير دستگاه‌هاي ارتباطي و مواصلاتي همه براي راحت كردن زندگي بشر هستند و نه آزار انسان‌ها. قطعا همه اين وسايل و تكنولوژي‌ها در جوامع پيشرفته داراي تعاريف مشخص و معلومي هستند و هرگز به قصد مزاحمت و تضييع حقوق ديگران ساخته نشده و استفاده نمي‌شود. متأسفانه همان‌طور كه ذكر شد بعضي از افراد از اين دستگاه‌ها استفاده منفي مي‌كنند. مزاحمت تلفني سابقه چندين و چندساله در پرونده‌هاي كيفري دارد و چه‌بسا اين مزاحمت‌ها بتواند مبناي تشكيل پرونده‌هاي مهم‌تري شده و چه بسا از اين طريق شيرازه خانواده‌ها گسسته شده و يا جرايم مهم‌تري به وقوع بپيوندد .

در مورد رويه قانوني مزاحمت تلفني بايد توجه داشت كه كیفر مرتكب جرم مزاحمت تلفنی علاوه بر اجرای مقررات، خاص شركت مخابرات در صورت شكایت شاكی حبس از یك تا 6 ماه خواهد بود (موضوع ماده641قانون مجازات اسلامی) و در صورت گذشت شاكی تعقیب كیفری و اجرای مجازات متوقف نخواهد شد به دلیل اینكه این جرم از جرایم عمومی است و ماده 727 قانون مجازات اسلامی این جرم را در عداد جرایم قابل گذشت احصا نكرده است. منظور از مقررات خاص كه در ماده اشاره شده است ماده واحده قانون اصلاح تبصره 2 ماده 14 قانون تأسیس شركت مخابرات است كه مقرّر می‌دارد: هر كس وسیله مخابراتی در اختیار خود را وسیله مزاحمت دیگری قرار دهد یا با عمد و سوءنیت ارتباط دیگری را مختل كند برای بار اول پس از كشف، ارتباط تلفنی او به مدت یك هفته همراه با اخطار كتبی قطع و تجدید ارتباط مستلزم پرداخت هزینه‌های مربوطه خواهد بود برای بار دوم ارتباط تلفنی او به مدت سه ماه همراه با اخطار كتبی قطع و تجدید ارتباط مستلزم پرداخت هزینه‌های مربوطه و تقاضای مشترك خواهد بود و برای بار سوم، شركت، ارتباط تلفنی وی را به طور دائم قطع و اقدام به جمع آوری منصوبات تلفن كرده و ودیعه مشتری را پس از تسویه حساب مسترد خواهد كرد.

*وكيل پايه يك دادگستري

لایک و ارسال این مطلب در فیس بوک
ارسال این مطلب به یک دوست : File engine/modules/imp.send.news/send_news.php not found.
بازدید کننده گرامی ، شما به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

دیدگاه شما
نام شما:
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم):
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
سوال:
دو بعلاوه دو (به عدد)   پاسخ:
اشتراک ایمیل 

شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک دانشنامه و انجمن شده و از بروزسانیها مطلع شوید. لازم به ذکر است ایمیل های ثبت شده به هیچ وجه منتشر نخواهد شد و کاربران میتوانند ایمیل خود را بدون دغدغه و ترس از انتشار ایمیلشان اقدام به اشتراک نمایند

بپرسيد،مشاوره حقوقي آنلاين - مرجع پاسخگويي به سوالات حقوقي ،کيفري،نيروهاي مسلح ، حقوق کار-پرسشهاي حقوقي